Domáca Domáce Ekonomika

Trinásty plat tento rok dostane približne len každý piaty Slovák

Nie každý pracujúci dostane 13.plat. Zdroj:archív

BRATISLAVA- Trinásty plat tento rok dostane, prípadne už dostalo, 17 percent zamestnancov na Slovensku. Vyplýva to z analýzy mzdového portálu Platy.sk. Odmeny pritom firmy vyplácajú častejšie. Tie má totiž k dispozícii viac ako štvrtina pracovníkov na Slovensku.

Najvyšší podiel zamestnancov s trinástymi platmi je v súkromných zahraničných spoločnostiach. Tento finančný benefit má k dispozícii až 27 percent z nich. Najhoršie sú na tom zamestnanci štátnych a obecných firiem. Iba 14 percent zamestnancov má k dispozícii trinásty plat. Najvyšší podiel zamestnancov s koncoročnými odmenami je u súkromných zahraničných a štátnych a obecných zamestnávateľov. “Pri všetkých typoch zamestnávateľov však vidíme minimálne 25-percentný podiel pracovníkov, ktorí dostávajú na konci roka finančné odmeny,” uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti Profesia, pod ktorú patrí portál Platy.sk.

Najvyššie trináste platy aj koncoročné odmeny dostávajú zamestnanci súkromných zahraničných firiem. Naopak, najnižšie sumy sú pri finančných odmenách pre zamestnancov štátnych a obecných firiem a družstevných firiem.

Iba každý približne piaty pracujúci Slovák dostane 13.plat Zdroj: archív

Trinásty plat je nárokovateľná zložka mzdy, ktorá je dohodnutá v pracovnej, či kolektívnej zmluve. V nej sa spoločnosť zaväzuje, že ju vyplatí. Koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti, často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi či celej firme v danom roku darilo.