Zahraničné Ekonomika Spoločnosť Zahraničná Top

Trh s ropou sa ocitol hore nohami. Predajcovia boli ochotní zaplatiť za to, aby ju od nich niekto kúpil

Ťažiari obmedzili produkciu ropy. Zdroj: pixabay

WASHINGTON – Koronovírusová kríza okrem iného spôsobila bezprecedentný pád na trhu s ropou. V pondelok padla cena ropy za barel (159 litrov) na historické minimum – a prvýkrát sa ocitla v negatívnych číslach. Cena americkej ropy WTI sa v pondelok ocitla na -27,63 dolároch (-34 eur) za barel. To znamená, že obchodníci s ropou boli pripravení dať za nákup svojim kupujúcim peniaze. Trh sa však opäť rozkolísal a v utorok ráno cena ropy opäť vzrástla.

 

Dôvodom tohto vývoja je fakt, že mnohé ropné ťažobné zariadenia sú odstavené – ropa sa preto nepoužíva. V dôsledku prudkého poklesu dopytu hrozí v mnohých krajinách prekročenie skladovacej kapacity. Ropní investori chcú za každú cenu zabrániť tomu, aby narazili na hranicu svojho skladovacieho miesta.

V posledných týždňoch narástli zásoby Spojných štátov takmer o 20 percent a sú tak na najvyššej úrovni za približne tri roky. Stále viac sa využívajú tankery, ktoré plnia úlohu plávajúcich skladov ropy. Podľa zasvätených zdrojov sa objem zakotvenej ropy za posledné dva týždne zdvojnásobil na rekordnú hodnotu 160 miliónov barelov. Odborníci odhadujú, že do dvoch mesiacov budú nádrže na celom svete totálne naplnené.

V nasledujúcich mesiacoch však obchodníci na burze očividne očakávali obnovenie produkcie ropy. Kontrakty pre dodávky ľahkej americkej ropy WTI na jún stáli v pondelok večer výrazne viac ako tie na máj. Barel texaskej ropy WTI stál pre jún 22,30 (vyše 20 eur) dolárov. Teraz však jeho cena pre opäť spadla na 11,10 dolárov. Severomorská ropa Brent stála 26,50 dolárov (vyše 24 eur). Dnes však cena padla na 16,62 dolára za barel.

Ropu už skladujú aj v tankeroch. Ilustračná foto: pixabay

Základnú situáciu na trhu s ropou charakterizuje príliš vysoká ponuka a prudko padajúci dopyt. Koronavírusová kríza spôsobuje globálny hospodársky pokles, ktorý vedie k poklesu dopytu po rope, benzíne a nafte.

Veľkí producenti ropy, ako je Rusko a Saudská Arábia, oznámili zníženie produkcie. Odborníci však pochybujú, či toto zníženie bude stačiť na to, aby sa dosiahla vyváženosť medzi ponukou a dopytom.

V utorok ráno došlo k uvoľneniu situácie. Cena ropy sa opäť vyšplhala vyššie. Na ázijských trhoch opustila cena americkej referenčnej ropy WTI negatívne hodnoty a dosiahla výšku 1,1 dolára za barel.

Mohlo by vás zaujímať