Liptovský Hrádok Poprad Regióny Tatranská Lomnica Vysoké Tatry

Tretí lavínový stupeň platí vo Vysokých a Západných Tatrách

Zdroj: TASR / AP

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí v utorok vo Vysokých a Západných Tatrách v polohách nad 1800 metrov nad morom. V ostatných pohoriach je mierna lavínová hrozba, druhý stupeň.

 

Podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby napadlo za poslednú periódu sneženia pri veľmi silnom vetre do 50 centimetrov nového snehu. Väčšinu z neho preniesol vietor na záveterné svahy a do nižších polôh. “Sneh je veľmi nerovnomerne rozložený. Lokálne je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov, hlavne na východných a juhovýchodných svahoch. Hrúbka týchto nebezpečných útvarov môže dosahovať aj 70 centimetrov,” upozornil.

Doplnil, že vo vysokých polohách nad 2000 metrov nad morom sa na severných a tienistých svahoch nachádzajú vrstvy hranatozrnného snehu. Tie môžu byť potenciálnou klznou plochou lavín. V utorok ráno bolo na horách oblačné počasie spojené so snežením, miestami hmlisto. Ranná teplota sa pohybovala od mínus 16 na vrcholoch hôr do mínus sedem stupňov Celzia v podhorí. Fúkal silný západný až severozápadný vietor, ktorý na hrebeňoch dosahuje rýchlosť 60 kilometrov za hodinu.