Domáce Kauzy Top

Transparentnosť podľa Macháčkovej. Riešeniu vlastnej kauzy hádže polená pod nohy

Poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých býva, podivným spôsobom. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Pozemkový škandál poslankyne Kataríny Macháčkovej speje ku koncu. V súčasnosti ho rieši špeciálna komisia vytvorená z mestských poslancov mesta Prievidza. Zakladateľka strany SPOLU však spolu so svedkami prípadu hádže komisii polená pod nohy. Poslanci si totiž chceli argumenty dotknutých osôb vypočuť priamo na stretnutí komisie. Nikto z nich však neprišiel a samotná primátorka poslala len písomné stanovisko. Komisia si však na základe informácii Glob.sk vyžiadala doplňujúce informácie a ich vyšetrovanie pokračuje ďalej. 

 

Macháčkovej pozemkový škandál sa vyšetruje najmä vďaka medializácii prípadu. Ešte na jeseň minulého roka sa prevalilo, že nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých dnes stojí jej dom, podivným spôsobom. Pozemky totiž kedysi patrili mestu Prievidza, kde Macháčková pôsobila ako poslankyňa. Pozemky chcela najskôr získať štandardnou cestou, teda odkúpením od mesta. Keď jej to nevyšlo, rozhodla sa pravidlá obísť a k pozemkom sa dostala cez akési “biele kone.” Kauzou sa po medializácii začali zaoberať aj poslanci NR SR.

V čase, kedy sa prípad mal stať, však Macháčková nebola poslankyňou NR SR. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií preto odstúpil celú kauzu mestu Prievidza, kde o ňom rozhoduje špeciálna komisia, zložená z miestnych poslancov. Členovia komise sa rozhodli na ich zasadnutí vypočuť primátorku aj svedkov prípadu. Chceli, aby im celý postup objasnili. “My sme si predvolali jednotlivých dotknutých, neprišiel nikto,” povedal pre Glob.sk Richard Takáč, poslanec za mesto Prievidza a člen komisie. “Niektorí dali stanoviská, primátorka tiež,” povedal Takáč. Podobne sa mala zachovať aj Macháčkovej dcéra, ktorá v kauze figuruje tiež. Tá sa mala vyjadriť, že ich sa kauza nedotýka, pretože nie sú verejní funkcionári a že nemusia nič vysvetľovať.

Táto komisia však nezasadala naposledy. Poslanci si totiž vyžiadali dokumenty, na ktoré ako prvý upozornil Glob.sk. “Tam nastala tá nová skutočnosť, že primátorka ešte na začiatku medializácie tvrdila, že ide o náhodu. Zistilo sa však, že ešte pred celým tým kolotočom predaja a kúpy pozemkov mala o ne záujem,” vysvetľuje Takáč. Vtedy ešte poslankyňa Macháčková mala o pozemky záujem. To potvrdujú aj zápisnice zo zasadnutí mestského zastupiteľstva. “Nemôže tvrdiť, že je to náhoda, keď je preukázateľné, že mala o pozemky záujem,” hovorí. Podľa neho mala jednoznačnú motiváciu – peniaze. Takáč tvrdí, že ak by Macháčková chcela pozemky kúpiť ako mestská poslankyňa, musela by sa o ne uchádzať vo verejnej obchodnej súťaži. Tam by sa mohli predražiť. “Ako poslanec človek nemôže kúpiť pozemky napriamo od mesta,” tvrdí. “Domnievam sa, že toto bola motivácia,” hovorí Takáč.

Uznesenie Mestskej rady z februára 2006. Zdroj: archív

Komisia si tak vyžiadala dokumenty zo zasadnutí mestského zastupiteľstva, ako aj zvukové záznamy. Na základe nich sa rozhodnú, či budú požadovať ďalšie dokumenty či právne analýzy, alebo už pristúpia k hlasovaniu. Pokiaľ by komisia uznala, že Macháčková zneužila svoju funkciu a obišla zákon, postúpia celú vec mestskému zastupiteľstvu aj so svojim odporúčaním. Mestské zastupiteľstvo by potom hlasovalo znova. Ak by aj oni uznali, že primátorka pochybila, mohlo by ju to stáť až 12 mesačných platov.

Kauza by však mohla zájsť ešte ďalej. Podľa Takáča by niektorí poslanci určite celú vec postúpili aj orgánom činným v trestnom konaní, aby oni prešetrili, či zakladateľka strany SPOLU nezneužila právomoc verejného činiteľa. Tento skutok sa posudzuje ako trestný čin, pričom obvinenému hrozí trest odňatia slobody na minimálne dva roky.

Podozrivé machinácie Macháčkovej

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa zistení Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. Nepodarilo sa jej ich však na prvý pokus získať. O dva mesiace neskôr sa o tie isté parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli ďalšie dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Primátorka Prievidze a nezaradená poslankyňa Katarína Macháčková mala záujem o pozemky už v roku 2006. Zdroj: archív

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla kupujúcej strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako jej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková síce tvrdí, že ide o náhodu, dôkazy však idú proti nej. Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku.

Galéria
Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR – Dušan Hein
Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR – Michal Svítok
Poslankyňa Macháčková. Zdroj: facebook Katarína Macháčková
Verejná voľba kandidátov na ústavný súd v národnej rade, dňa 12.2.2019. Na snímke Macháčková Katarína. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.
Katarína Macháčková je spoluzakladateľkou strany Spolu s Miroslavom Beblavým. Zdroj: TASR – Andrej Galica
Zľava: Bývalí členovia strany Sieť Simona Petrík, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Zuzana Zimenová. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next