Top Župné voľby

Traja nezávislí a kandidát za zelených sa v Prešovskom kraji spojili

POPRAD – Traja nezávislí kandidáti na predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Pavol Gašper, Ján Garaj a Eduard Markovič a kandidát za Stranu zelených Slovenska Milan Steiner budú vo voľbách do vyšších územných celkov postupovať spoločne.

Oznámili to dnes počas tlačovej besedy v Poprade. Ich cieľom je podľa Gašpera dosiahnuť víťazstvo nestraníckeho kandidáta.  „Je nesmierne dôležité, aby najbližšie voľby do vyššieho územného celku vyhral nestranícky kandidát, a to práve preto, aby sme odbúrali klientelizmus a rozoberanie majetku,“ povedal dnes Gašper.

Podporia kandidáta s najväčšou šancou

Dohodli sa na tom, že spomedzi seba podporia toho kandidáta, ktorý bude mať podľa verejnej mienky a volebných preferencií najväčšiu šancu uspieť v nadchádzajúcich regionálnych voľbách.

Gašper dnes pripomenul, že nie všetci kandidáti na predsedu majú k dispozícii rovnaké finančné prostriedky, čím poukázal na niektorých, ktorí kandidujú s podporou politickej strany.

Nemajú rovnaké štartovacie podmienky

„Akékoľvek presvedčenie spoločnosti, že máme rovnaké šance ako tie parlamentné strany, ktoré sú dotované zo štátneho rozpočtu, z peňazí všetkých nás, nemáme šance prebiť bez toho, aby sme sa nespájali,“ poznamenal Garaj, ktorý označil najbližšie voľby za prelomové.

Steiner stojí za tromi nezávislými kandidátmi, potvrdil tiež, že kto bude mať najvyššie šance uspieť, bude mať nielen jeho podporu, ale aj podporu neparlamentnej Strany zelených Slovenska.

Prognózovať si netrúfli

Hovoriť o tom, kto má najväčšie šance, si zatiaľ nikto z menovaných netrúfol. Prieskum si však podľa Garaja dajú vypracovať od serióznych agentúr. „Chceli by sme najneskôr dva týždne pred termínom volieb vyslať verejnosti zásadné stanovisko s jediným menom, ktoré bude kandidovať za nás všetkých,“ doplnil Gašper.

Uviedol tiež, že asi 20 kandidátov na krajských poslancov po celom kraji podporuje štvorčlennú skupinu s cieľom, aby bol kandidát na predsedu nezávislý. S ďalšími pokračujú rokovania a na pláne sú aj ďalšie stretnutia. Gašper zároveň nevylúčil, že by sa k skupine štyroch kandidátov časom pridali ďalší.

Foto: SITA, FB / Dekoro Milan Steiner, Eduard Markovič