Prievidza Regióny Top

Tragédia v Novákoch nie je ani po 12 rokoch uzavretá. Šokujúce slová počas záverečných rečí

Po výbuchu munície vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch to vyzeralo ako po bombardovaní. Zdroj: Archív

PRIEVIDZA – Hrôza, ktorá otriasla Slovenskom. Tragický výbuch, ktorý 2. marca 2007 otriasol Vojenským opravárenským podnikom v Novákoch, sa blíži ku koncu. Dnes na Okresnom súde v Prievidzi odzneli záverečné reči nielen obvinených, ale aj ich obhajcov. Rodiny ôsmich obetí sa tak zrejme konečne dozvedia verdikt nad tými, ktorí podľa polície i prokuratúry mali túto tragédiu na svedomí.

Tragédia, ktorá ani po desiatich rokoch nepozná svojho vinníka sa odohrala vo Vojenskom opravárenskom podniku neďaleko Novák 2. marca 2007 krátko po pol druhej popoludní. Explózia nastala v delaboračnej miestnosti muničného skladu, kde sa munícia likviduje. Výbuch presne nezisteného množstva výbušnej látky v hale usmrtil osem ľudí. Ďalších 17 ľudí bolo hospitalizovaných a vyše dvadsať ľudí bolo zranených ľahšie.

Ťažko zraneného 24-ročného Mareka Prostiňáka previezol po explózii vrtuľník do nemocnice v Banskej Bystrici s otvoreným zranením lebečnej časti hlavy, s poranením mozgu a otvoreným poranením tvárovej časti. Poranené mal aj pľúca a tkanivo na ľavej nohe, do ktorej sa mu zapichla doska. Na mieste výbuchu zostal asi 20-metrový kráter.

Na Okresnom súde v Prievidzi sa dnes v súvislosti s tragickým výbuchom v nováckom Vojenskom opravárenskom podniku čítali a prednášali záverečné reči. Zdroj: Glob.sk/juh

Pred súd predstúpili piati

Krátko po tragédii oznámil vtedajší premiér Robert Fico, že vláda SR uvoľnila zo svojej rezervy financie na odškodnenie rodín po obetiach výbuchu, pričom mali dostať jednen milión korún pre pozostalú manželku či manžela, ako i každé nezaopatrené dieťa. Pozostalí po obetiach výbuchu vo VOP Nováky podali aj trestné oznámenie na členov bývalého vedenia spoločnosti, ktorí mali byť podľa nich zodpovední za smrť ich príbuzných. Polícia v júli 2007 začala trestne stíhať za prečin všeobecného ohrozenia bývalého predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Jozefa Beráka (1956), bývalého obchodno-technického riaditeľa Eduarda Balucha (1942), bývalého technického riaditeľa spoločnosti Jána Lasába (1957), bývalého výrobného riaditeľa Jána Laura (1963) a tiež aj bezpečnostného technika Jozefa Oršulu (1975). Hlavné pojednávanie na Okresnom súde v Prievidzi sa začalo až v marci 2012. Spis obžaloby obsahuje okolo 10-tisíc strán v 34 zväzkoch.

Oheň po obrovskom výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku bolo vidieť z veľkej diaľky. Zdroj: Archív

Muníciu nestíhali delaborovať

Dlhých dvanásť rokov prešlo odo dňa, kedy sa v Novákoch doslova zastavil čas a pre mnohé rodiny sa stal tým najčernejším v ich životoch. Explózia usmrtila osem pracovníkov – Elenu Bitarovú (†55), Petra Kalača (†40), Máriu Kováčovú (†51), Janu Krajčovičovú (†43), Jána Rybára (†46), Emíliu Stručkovú (†48), Noru Vačkovú (†40) a Jozefa Vidu (†21). Celá tá obrovská tragédia je o to nepochopiteľnejšia, že podľa vyjadrení pozostalých všetci členovia vtedajšieho vrcholového manažmentu vedeli o hrubom porušovaní zákonov a predpisov pri skladovaní a delaborovaní munície. Pozostalí po obetiach sú od začiatku presvedčení, že tej hroznej tragédii sa dalo zabrániť, pretože ich blízki, ktorí v delaboračnej hale pracovali, sa im mali sťažovať na rôzne riziká. „Sťažovali sa, že sú doslova obložení muníciou. Dokonca aj v kanceláriách. Muníciu nestíhali delaborovať, pretože k tomu neboli platné normy. Navyše, robili na strojoch, ktoré neboli certifikované. Šéfov síce na porušovanie bezpečnostných predpisov nie raz upozorňovali, lenže nič sa nedialo. To nešťastie nebolo náhodné a manažéri museli vedieť, čo hrozí,“ vyznali sa médiám užialení príbuzní, ktorí ich pokladajú za vinníkov celej tragédie, pretože jej nezabránili.

Na znak úcty k ôsmim obetiam strašného výbuchu v Novákoch postavili v Parku Štefana Moyzesa pamätník. Zdroj: Archív

Tragický príbeh smeruje ku koncu

Súd so štyrmi obžalovanými z výbuchu vo VOP Nováky (piaty, Eduard Baluch zomrel v roku 2017), ktorých prokurátor vinil z prečinu všeobecného ohrozenia, lebo z nedbanlivosti mali spôsobiť smrť ôsmim zamestnancom, ujmu na zdraví ďalších 34 osôb a škody na majetku Vojenského opravárenského podniku Nováky a Vojenského útvaru Nováky v celkovej výške takmer 4,5 milióna eur, akoby ani nemal konca. Všetci svoj podiel viny totiž od začiatku popierajú. Zdá sa, že smutný príbeh predsa len speje ku koncu. Dnes sa totiž na prievidzkom Okresnom súde čítali a prednášali záverečné reči. Prokurátor vo svojej spomenul všetky nedostatky, ktoré v podniku i zásluhou jeho riadiacich pracovníkov boli, preto pre všetkých obžalovaných od súdu žiadal nepodmienečné tresty vo väzení s minimálnym stupňom stráženia.

Obžalovaní síce ľutovali, čo sa v onen osudný tragický deň stalo, svoj podiel viny však na ňom niesť odmietli. Zdroj: Glob.sk/juh

Obžalovaní z obetí urobili vinníkov

Pri záverečných rečiach obžalovaných a ich obhajcov zaznievali slová, ktoré by sa pozostalým obetí iba veľmi ťažko počúvali. „Vedeli sme, že je to nebezpečné, lenže nikto netušil do akej miery. Oni nám to poslali preto, lebo sa toho chceli rýchlo zbaviť, ale čo presne to je nám nepovedali,“ bránil sa mimo iného vo svojej záverečnej reči bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Berák, ktorý ešte povedal: „To, čo nám poslali je rovnaké, ako keď dá pyrotechnik pyrotechnikovi odistený granát!“ Obhajcovia obžalovaných tiež poukazovali na to, že pri dokazovaní sa nepodarila presne zistiť príčina tragického výbuchu, pretože tých bolo zrejme viacero. Navyše, obžalovaní ako kompetentné osoby údajne o jej mimoriadnej nebezpečnosti netušili. „Munícia dovezená na delaboráciu bola mimo vedomosti obžalovaných. Bola ako časovaná bomba,“ uviedla obhajkyňa Jána Laura,  bývalého výrobného riaditeľa. Úplným šokom bola záverečná reč obhajcu bezpečnostného technika Jozefa Oršulu. Ten v nej mimo iného povedal, že prvý výbuch nemožno pripísať obžalovaným, ale mŕtvym zamestnancom, ktorí tam v tom čase pracovali. „Zahynuli preto, lebo porušili technologický postup!“ uviedol doslova. Pozornosť chcel upriamiť aj na možnú sabotáž, pretože pred výbuchom dostalo vedenie nejaké anonymné listy. Obvinení vo svojich záverečných rečiach ľutovali čo sa stalo, ale zároveň všetci tvrdili, že sa cítia byť nevinní a žiadali súd aby ich spod obžaloby oslobodil. Keďže sa im nedostalo ešte posledného slova, sudkyňa im ho poskytne 20. septembra, kedy by malo byť aj vyhlásenie rozsudku.

Areál opravárenského podniku pripomínal po strašnom výbuchu krajinu po veľkom zemetrasení. Zdroj: Archív

Ďalšie tragédie v Novákoch

September 2005 – v Chemických závodoch vypukol pri zváraní požiar – štyria zranení

November 2006 – výbuch v Bani Nováky – zahynuli štyria ľudia

Marec 2007 – výbuch vo Vojenskom opravárenskom podniku – zomrelo osem ľudí a 202 bolo zranených

Január 2009 – požiar v Elektrárni Nováky – škoda na majetku za 1 milión eur

Február 2010 – nehoda v Nováckych chemických závodoch počas výroby karbidu – zranili sa traja ľudia

Jún 2017 – nešťastie pri doprave materiálu pre pracoviská – zomrel jeden človek

Marec 2018 – na ťažobnom úseku Hornonitrianskych baní Prievidza zasiahol pracovníka kus horniny – zomrel jeden človek

Galéria
Oheň po obrovskom výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku bolo vidieť už zďaleka. Zdroj: Archív
Areál opravárenského podniku pripomínal po strašnom výbuchu krajinu po veľkom zemetrasení. Zdroj: Archív
Oheň po obrovskom výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku bolo vidieť do ďaleka Zdroj: Archív
Areál opravárenského podniku pripomínal po strašnom výbuchu krajinu po veľkom zemetrasení. Zdroj: Archív
Munícia bola v podniku uložená aj v takýchto bedniach. Zamestnanci sa mali doma sťažovať, že sú ňou doslova obložení. Zdroj: Archív
Areál opravárenského podniku pripomínal po strašnom výbuchu krajinu po veľkom zemetrasení. Zdroj: Archív
Výbuch v nováckom VOP neprežila Elena Bitarová (†55).
Výbuch v nováckom VOP neprežil Peter Kalač (†40).
Výbuch v nováckom VOP neprežila Mária Kováčová (†51).
Výbuch v nováckom VOP neprežila Jana Krajčovičová (†43).
Výbuch v nováckom VOP neprežil Ján Rybár (†46).
Výbuch v nováckom VOP neprežila Emília Stručková (†48).
Výbuch v nováckom VOP neprežila Nora Vačková (†40).
Výbuch v nováckom VOP neprežil Jozef Vida (†21).
Na lavicu obžalovaných si sadol bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Berák. Zdroj: Archív.
Medzi obžalovaných si zasadol aj bývalý technický riaditeľ spoločnosti Ján Lasáb. Zdroj: Archív.
Medzi obžalovanými je i bývalý výrobný riaditeľ Ján Lauro. Zdroj: Archív.
Na lavicu obžalovaných si sadol aj bezpečnostný technik Jozef Oršula. Zdroj: Archív.
navigate_before
navigate_next