Top Zahraničné

VIDEO Pri banskom nešťastí v Česku zomreli 13 ľudia, z toho 12 Poliaci. Poľsko vyhlásilo štátny smútok

Výbuch metánu v bani si vyžiadal obete aj zranených. (FB/Karviná ŽIJE)

BRNO/STONAVA – Výbuch metánu v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji si vyžiadal najmenej 13 obetí na životoch. V piatok ráno  to podľa spravodajského servera iDNES.cz potvrdil hovorca spoločnosti OKD Ivo Čelechovský.

Medzi obeťami nešťastia je 12 Poliakov a jeden Čech.  K výbuchu došlo v hĺbke 880 metrov. “Musím konštatovať, že v dôsledku výbuchu zahynulo trinásť ľudí, jedenásť Poliakov a dvaja Česi,” informoval v piatok ráno na tlačovej konferencii hovorca spoločnosti OKD Ivo Čelechovský. Na povrch sa podarilo dostať len jednu z obetí, píšu novinky.cz. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa podarí dostať zo šachty ďalšie telá. Skôr ako v novom roku to ale nebude.

Čelechovský dodal, že záchranné práce boli v piatok prerušené pre oheň a nulovú viditeľnosť. Podľa slov výkonného riaditeľa OKD Boleslava Kowalczyka havarijná komisia až na začiatku nového roka rozhodne, kedy sa budú môcť záchranári vrátiť na miesto a vytiahnuť zvyšné telá mŕtvych baníkov, uviedla Česká televízia.

Baníkom sa nedalo pomôcť

“V určitom okamihu sme pri narastajúcim požiari zhodnotili, že sa k pracovníkom nie je možné dostať. Koncentrácie, ktoré tam sú, sú nezlučiteľné so životom. Vedúci likvidácie havárie rozhodol o plošnom uzavretí priestoru. Pripravujeme stavbu hrádzí, trvať by to malo do nedele,” povedal pre v piatok výkonný riaditeľ OKD Boleslav Kowalczyk. Dodal, že záchranné práce stále pokračujú, ale sťažuje ich silný požiar.

Dvoch popálených baníkov ošetrujú v na popáleninovej klinike v ostravskej fakultnej nemocnici, píše iDNES.cz.

“Jedného z pacientov k nám na urgentný príjem transportoval o 21.30 vrtuľník záchrannej služby. Muža sme prijali v kritickom stave. Má hlboké popáleniny po celom tele,” uviedla hovorkyňa nemocnice.

Ďalší baník je na tom neporovnateľne lepšie. Nie je v ohrození života. Ďalší dvaja baníci utrpeli len ľahšie zranenia. “Je to strašná katastrofa. Neviem, čo na to povedať. V šachte sme jedna veľká rodina,” povedal regionálnej televízii Polar jeden z zamestnancov bane. “Mal som tam byť ja. Každý deň tam s tými posádkami pracujem. Dnes ma výnimočne poslali pracovať na iné pracovisko. Chce sa mi plakať,” reagoval poľský baník.

Podľa Čelechovského príčinou banského nešťastia bolo zapálenie metánu, ktorý spôsobil devastáciu niektorých banských pracovísk. Práce pod zemou boli okamžite zastavené a začalo sa vyfáranie všetkých pracovných čiat.

Hladina metánu prekročila normy

Hovorca Českej banskej správy Bohuslav Machek uviedol, že koncentrácia metánu v bani musela byť vysoká. “Jedna vec je jasná, musela tam byť väčšia koncentrácia metánu a muselo dôjsť k určitému počinu. Ten počin je predmetom vyšetrovania a nemožno sa k tomu teraz vyjadriť – či tam bol nejaký prírodný vplyv, ľudská chyba, prípadne technická porucha, ktorá mohla výbuch tiež spôsobiť,” povedal.

“V bezpečnostných predpisoch máme ako limitnú koncentráciu jedno percento metánu v ovzduší. A dolná hranica výbušnosti metánu sa pohybuje okolo 4,5 percenta,” dodal Machek. Nechcel špekulovať, prečo zvýšenú koncentráciu nezaznamenali čidlá, ktoré sa v bani nachádzali.

Zamestnanci obvodného dorazili na miesto hneď vo štvrtok večer. “Skontrolovali prijaté opatrenia, zaistili prevádzkovú dokumentáciu, ktorá popisuje, ako sa malo v danom mieste pracovať, a prizerajú likvidačným prácam,” uviedol Machek.

Reakcie politikov

Premiér Andrej Babiš sa už na Twitteri vyjadril, že štát je pripravený okamžite pomôcť. V pláne to má aj poľský premiér  Mateusz Morawiecki. Obaja už dorazili na miesto nešťstia. V Poľsku bude v nedeľu v súvislosti s nešťastím štátny smútok. Vo Varšaveto  oznámila kancelária poľského prezidenta Andrzeja Dudy.

Poľský premiér dorazil na miesto tragédie.

Sústrasť všetkým pozostalým a veľké uznanie záchranným zložkám vyjadrili na sociálnych sieťach aj ďalší politici, okrem iných minister vnútra Jan Hamáček a ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová, uviedol portál Tn.cz.

Poslanci si uctili baníkov minútou ticha

Členovia Poslaneckej snemovne si na piatkovom rokovaní uctili pamiatku mŕtvych baníkov minútou ticha, informovala TASR. Poslanec hnutia ANO a dlhoročný zamestnanec OKD Josef Hájek na úvod rokovania, na ktoré prišiel v baníckej uniforme, pripomenul, že táto nehoda je najťažšia, k akej v Bani ČSM došlo počas 50 rokov fungovania. Podľa portálu Novinky.cz tiež oznámil, že vyhlási zbierku na deti a pozostalých, keďže celý rad baníckych rodín prišiel o svojho otca.

Prezident Kiska zaslal sústrastný telegram

V súvislosti s následkami banského nešťastia pri Karvinej zaslal slovenský prezident Andrej Kiska sústrastný telegram českému premiérovi Andrejovi Babišovi a šéfovi poľskej vlády Mateuszovi Morawieckemu.

„Vážený pán prezident, s veľkým zármutkom som prijal správu o včerajšom tragickom banskom nešťastí v Českej republike pri Karvinej, ktoré si vyžiadalo životy mnohých poľských občanov, a občanov Českej republiky. Aj toto nešťastie je smutným dôkazom, ako veľmi ťažká, náročná a nebezpečná je práca baníkov a že si za ňu zaslúžia náš rešpekt a uznanie. V mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadrujem Vám, rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť a zraneným skoré uzdravenie.“

Baňa ČSM, pôvodne baňa Československého zväzu mládeže, funguje od decembra 1968. V roku 1990 bola vyčlenená z koncernu OKD a po privatizácii sa stala súčasťou firmy Českomoravské bane. V roku 2005 sa ako jediná aktívna baňa tejto firmy znovu stala súčasťou OKD.