Spoločnosť Top Zahraničné

Tragédia v Berlíne. Kamión vpálil do ľudí na vianočných trhoch

BERLÍN – Na následky ťažkých zranení po pravdepodobnom teroristickom útoku na predvianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, ku ktorému došlo v pondelok večer, zomreli podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA v nemocnici ďalšie tri osoby.

Celkový počet obetí sa tak zvýšil z doterajších deväť na 12. V starostlivosti zdravotníkov v nemocniciach nemeckej metropoly zostáva naďalej 48 zranených, medzi ktorými sú aj viaceré osoby s ťažkými traumami.

V kabíne mŕtve telo

Na preplnené vianočné trhy vošiel – ako je známe – neosvetlený kamión. Berlínska polícia v skorých ranných hodinách potvrdila, že bezduché mužské telo, ktoré sa našlo v kabínke kamióna, patrí poľskému občanovi. Žiadne ďalšie podrobnosti však strohá informácia zverejnená prostredníctvom sociálnych sietí neobsahuje.

Znamená to, že naďalej zostáva oficiálne nepotvrdené, že išlo o pôvodného vodiča kamióna, bratranca majiteľa poľskej špedičnej firmy, ani že tento muž neprišiel o život po náraze kamióna do vianočného stromu, ako hovorili prvé správy z dejiska, ale bol zastrelený.

Vianočné trhy po katastrofe
Vianočné trhy po katastrofe

Šoféroval muž z Pakistanu alebo Afganistanu?

Otázniky týkajúce sa identity zadržaného podozrivého, ktorý mal sedieť za volantom kamiónu, pretrvávajú a zrejme potrvá istý čas, kým sa ich podarí zodpovedať úplne a definitívne.

Malo by ísť o muža, ktorý prišiel do Nemecka vo februári 2016 ako utečenec a pochádza z Pakistanu alebo Afganistanu. Podozrivý však údajne používa viacero identít. Známe sú však aspoň niektoré podrobnosti o zadržaní v súčasnosti vypočúvaného podozrivého.

Odvážny očitý svedok

Ako vyplýva z informácií internetového vydania periodika Die Welt, polícii uľahčil prácu jeden z očitých svedkov, ktorý bežal za podozrivým takmer 2 km a polícii hlásil jeho polohu, takže hliadka si na muža na úteku počkala na vhodnom mieste a zadržala ho.

Polícia vodiča zadržala na základe popisu očitých svedkov udalosti. Výsluch podozrivého pokračuje.

Germany Christmas Market

Kondolencie z celého sveta

Poľský prezident Andrzej Duda prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyzval všetkých, ktorí tak môžu učiniť, aby sa modlili za uzdravenie zranených a duše zosnulých píšuc o tragédii v Berlíne.

Holandský premiér Mark Rutte na sociálnej sieti napísal, že jeho krajina smúti podobne ako Berlín nad mnohými vyhasnutými životmi a zranenými. „Myslíme na každého, kto dnes večer márne čaká na návrat milovanej osoby domov. V mene Holandska som svojej nemeckej kolegyni Angele Merkelovej vyjadril sústrasť a ponúkol pomoc, kde to len ide,” uviedol ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách predseda holandskej vlády.

Pridal sa aj Trump

Novozvolený americký prezident Donald Trump odsúdil „desivý teroristický útok” kamiónom na vianočný trh v Berlíne, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 48 zranených.  Trump pripísal zodpovednosť za útok extrémistom z takzvaného Islamského štátu (IS) a iných islamistických zoskupení, ktorí podľa neho „neustále masakrujú kresťanov…, čo je súčasťou ich globálneho džihádu”.

Grécke ministerstvo zahraničných vecí reagovalo so zdesením na správy z Berlína a ostro odsúdilo zločinecký útok. „Naše myšlienky sú pri pozostalých po obetiach,” konštatovalo vo vyhlásení zverejnenom v gréckom i nemeckom jazyku.

Foto: SITA