Politika Top Zahraničné

Toto sú tajné plány Mayovej pre brexit a udržanie sa pri moci

Theresa Mayová chce zostať v kresle premiérky až do roku 2021. (TASR/AP)

BRATISLAVA/LONDÝN – Veľkú Britániu čaká v nasledujúcich týždňoch náročné obdobie. Premiérka Theresa Mayovú stojí pred náročnou úlohou. Podarí sa jej presadiť v parlamente dohodu o vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ), alebo jej poslanci vyslovia nedôveru?

Vyzerá to tak, že počas uplynulých sviatkov sa téma brexitu nepohla ani o krôčik dopredu. Nepadlo žiadne rozhodnutie o tom, či parlament príjme dohodu, ktorú Theresa Mayová vyrokovala s EÚ, a či sa ona sama udrží v kresle premiérky. O dohode o vystúpení krajiny z Únie sa bude hlasovať až v strede januára.

Podľa britských médií sa však v zákulisí pracuje na plné obrátky. Theresa Mayová pravdepodobne dopredu plánuje, ako si udrží post premiérky aj v prípade, že dohoda o brexite v parlamente neprejde. Zostať pri moci chce aj po vystúpení krajiny z EÚ.

Mayová zvažuje tri možnosti, aby zabránila tvrdému brexitu

1. Premiérka podľa agentúry Bloomberg uvažuje nad tým, že by sa brexit naplánovaný na 19. marca presunul na neskorší dátum. EÚ dala ale najavo, že žiadne veľké oneskorenie nebude tolerovať.

2. Ďalšou možnosťou je druhé referedum o brexite. Proti tomu však vystúpili zástancovia tvrdého brexitu v samotnej strane Theresy Mayovej.

3. Mayová  zvažuje aj radikálne riešenie. Tým sú predčasné voľby. Podobne ako pri predošlých predčasných voľbách by sa tak mohla pokúsiť o získanie podpory pre svoj kurz týkajúci sa brexitu.

Ako sa chce Mayová udržať na premiérskom kresle až do roku 2021

Podľa Sunday Times chce premiérka, ktorá nedávno “prežila“ hlasovanie o vyslovení nedôvery, zostať v úrade až do roku 2021, Times cituje nemenovaného člena vládneho kabinetu, ktorý tvrdí, že Mayovej pozícia medzi konzervatívcami sa posilnila, čo jej môže pomôcť aj naďalej zostať pri moci.

Mayová má tiež v pláne do roku 2021 urobiť zmeny vo vláde. Starších ministrov, ako je minister dopravy Chris Grayling, minister obchodu Liam Fox alebo minister hospodárstva Greg Clark, chce nahradiť mladšími tvárami.

Od čoho závisí Mayovej budúcnosť

Politická budúcnosť Theresy Mayovej závisí od jednej jedinej úlohy. Podarí sa jej presadiť dohodu s EÚ o brexite, alebo nie? Ako je vidieť, je pripravená na všetky možnosti.