Prešov Regióny

Tohtoročné prešovské vianočné trhy budú iné. Nabrali ekologický rozmer

Zdroj: presov.sk

PREŠOV – V centre mesta sa oficiálne začal program Prešovských POhodových Vianoc, ktoré pokračujú v tradícii Prešovských vianočných trhov. V podvečer na Katarínu sa po prvýkrát v tomto roku rozsvietila vianočná výzdoba na Hlavnej ulici. Ako agentúru SITA informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v centre mesta je tento rok otvorených rovných 80 stánkov, z toho 29 s gastronomickými špecialitami a nápojmi. Vo zvyšných ponúkajú rôzny vianočný a spotrebný tovar. Do vianočnej ponuky čoskoro pribudne aj tradičný primátorský punč s charitatívnou myšlienkou.

 

„Výťažok z predaja punču poputuje v tomto roku pre občianske združenie Výchova zdravej rodiny,“ informovala Šitárová. Novinkou tohtoročných trhov je vytvorenie zóny so 130-timi miestami na sedenie v blízkosti stánkov s občerstvením a tiež ekologický koncept trhov bez plastového riadu. Program Prešovských POhodových Vianoc oficiálne odštartoval koncertom skupiny Komajota. „Vianočné trhy v Prešove sú pre mňa spojením dvoch vecí, ktoré mám najradšej: Prešova a Vianoc. Aj preto som veľmi rád, že sme mohli koncertovať na domácej pôde. Atmosféru na vianočných trhoch totiž vytvárajú práve Prešovčania. Verím, že v centre Prešova bude aj pred príchodom tohtoročných Vianoc príjemná nálada,“ uviedol líder kapely Komajota Martin Husovský.

Program Prešovských POhodových Vianoc bude pokračovať až do 23. decembra. Jeho súčasťou bude 27. novembra burza kníh pri Caraffovej väznici s názvom Podaj ďalej knihu na Vianoce, ktorú organizujú občianske združenie (OZ) Podaj ďalej v spolupráci s Libresso book & coffee.

Otvorené budú až do Silvestra

Počas mikulášskeho týždňa v centre mesta pribudne aleja vianočných stromčekov, ktoré budú zdobiť deti z prešovských základných škôl v rámci súťaže o najkrajší vianočný stromček V piatok 6. decembra sa môžu deti tešiť aj na Mikulášsku nádielku, súčasťou ktorej bude rozsvietenie vianočného stromčeka pri konkatedrále sv. Mikuláša. V nedeľu 8. decembra pripraví v Caraffovej väznici divadlo Crocus muzikálovú rozprávku Ako sa čertík pomocníkom stal. V piatok 13. decembra sa uskutočnia zimné hand-made trhy pri Caraffovej väznici a tzv. obrátený adventný kalendár, ktorý majú ľudia plniť potravinami a pomôcť tak ľudom bez domova. Podujatie organizuje OZ Podaj ďalej. Už o deň neskôr sa na Hlavnej ulici uskutoční Mikulášsky beh. Počas dvoch piatkov pred Vianocami, 13. a 20. decembra, vystúpi na pódiu v centre mesta s vianočným programom Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša a Centrum voľného času Ebony.

Prešovské POhodové Vianoce potrvajú do 23. decembra, pričom viaceré stánky zostanú otvorené až do Silvestra.