Domáce GPlus Spoločnosť Top

To, čo platilo predtým, dnes už nemusí. Pokračovať v štúdiu alebo radšej získať prax?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Maturantom sa tento rok ,,pošťastilo”. Skúšky dospelosti im odpustili v dôsledku mimoriadnych opatrení a obáv zo šírenia koronavírusu. Druhý zásadný krok ich však ešte len čaká. V tisíckach domácností sa v týchto mesiacoch rozhoduje o budúcnosti stredoškolákov. Kam si podať prihlášku na vysokú školu? Má význam ešte ísť vôbec študovať? Čo zamestnávatelia od absolventov vyžadujú? Redakcia Glob.sk vám prináša odpoveď na dilemu nejedného maturanta či jeho rodiča.

 

Mnoho stredoškolákov sa s prosbou o radu obracia na svojich rodičov. Tento krok hodnotí psychologička Silvia Langermann ako správny, nakoľko rodičia vedia väčšinou o svojich deťom všetko a poznajú ich kvality a hranice. Maturantom však odporúča vytvoriť si ,,plán”, v ktorom zhrnú svoje predstavy o budúcnosti, zamestnaní, výške príjmu či uplatnení ich talentu. „Ak mám určitý cieľ, ktorý by som chcel dosiahnuť, tak by som sa ho mal držať. Je otázne, či má zmysel študovať len kvôli titulu. Skôr to považujem za stratu času. Iné je, keď niekto študuje a neskôr zistí, že to nie je jeho ,šálka kávy‘, to rešpektujem,“ radí psychologička.

Študovať len kvôli papieru?

Štatistiky rezortu práce poukazujú na tvrdú realitu. Až 54 percent absolventov vysokých škôl našlo svoje uplatnenie mimo odboru, ktorý študovali niekoľko rokov. Stredné školy na tom nie sú o nič lepšie, ba naopak. 64 percent študentov s ukončeným stredoškolským vzdelaním pôsobí v inej oblasti akej sa venovalo počas štúdia.

Zároveň sa minulý rok na najväčšom pracovnom portáli Profesia.sk nachádzalo len 8 percent inzerátov, ktoré vyžadovali 2. stupeň vysokoškolského vzdelania. Z 261-tisíc uverejnených pracovných inzerátov v roku 2018 očakávali zamestnávatelia len v 21-tisíc prípadoch vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. Z toho iba pätina nedbala na už nadobudnutú prax.

Len zlomok zamestnávateľov požaduje od uchádzačov o zamestnanie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Ideálna kombinácia

Kľúčový je výber študíjneho odboru. Mal by zodpovedať nielen preferenciám študenta, ale aj dostatočnému uplatneniu v praxi. Jasno v tom majú aj zamestnávatelia. „Niektoré školy, žiaľ, neplnia svoj účel vzdelávať mladých ľudí. Vzdelanie je oveľa viac, ako stráviť pár rokov sedením na nudných prednáškach odtrhnutých od reality bez možnosti uplatniť sa v odbore a na trhu práce. Práve dnešná doba nám nastavuje kritické zrkadlo, kam sa dostal trh práce s nedostatkom technicky vzdelaných ľudí, s nedostatkom kvalitne pripravených stredoškolákov, s absolútnym nedostatkom šikovných a zručných absolventov učňovských škôl, ktorí by majstrovsky ovládali svoje remeslo,“ vysvetľuje riaditeľka ľudských zdrojov spoločnosti PPA CONTROLL Valéria Kormanová.

Ideálnou kombináciou budúceho zamestnanca je preto zručnosť v odbore, na ktorý sa zameral a tiež prax. „Ideálny kandidát je rozhľadený, ochotný sa neustále učiť, vie spolupracovať v tíme a zároveň byť samostatný. Je aktívny a pozitívny. Sú to vlastnosti, ktoré by mu mali byť prirodzene dané, a škola ho môže motivovať, aby sa zlepšoval,” reagovala Zuzana Ždanská zo spoločnosti Sika Slovensko.

Ideálny zamestnanec by mal mať aspoň nejakú prax. Zdroj: iStock

Odbory, ktoré majú budúcnosť

Nie je žiadnou novinkou, keď povieme, že rok čo rok nemajú o študentov núdzu predovšetkm odbory ako filozofia, sociálna práca či politológia. Získať však prácu s takýmto nadobudnutým vzdelaním je už o niečo horšie. Na truhu práce nie je, bohužiaľ, toľko ponúk s humanitárnym zameraním, ako je absolventov podobných študíjnych programov.

Na druhej strane však absolventi odborov softvérového a počítačového inžinierstva, informačných systémov, kybernetiky či informatiky núdzu o zamestnanie skutočne nepociťujú. Ako perspektívne sa javia tiež odbory všeobecného a veterinárneho lekárstva. „Vysokoškolské vzdelanie je v prípade našej spoločnosti pri väčšine uchádzačov výhodou. Sú aj špecifické pozície, ktoré si vysokoškolské vzdelanie vyslovene vyžadujú. Pre našu spoločnosť sú vzhľadom na naše pôsobenie zaujímaví absolventi odborov ako marketing, financie, IT, manažment,“ priblížila riaditeľka ľudských zdrojov spoločnosti Edenred Slovakia Alena Komžíková.

Absolventi IT odborov nemajú problém si nájsť na trhu práce zamestnanie. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: