Domáce Šport Top

To boli nervy. V extrémnej etape v Pyrenejách si Sagan ledva udržal zelený dres

Slovenský cyklista pred štartom 8. etapy Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Peter Sagan v zelenom a Adam Yates v žltom drese lídra celkovej klasifikácie. Včerajšia siedma etapa, ktorá nebola ani dlhá, ani extrémne kopcovitá totiž urobila v celkovom poradí poriadny prievan. V hlavnej úlohe bol silný bočný vietor a aktivita tímu Bora, ktorá totálne roztrhala celý pelotón a vrátila Sagana do zeleného dresu lídra bodovacej súťaže. Naopak, druhý muž priebežného poradia Tadej Pogačar nabral viac ako minútové manko a musel vycúvať z elitnej desiatky. Podobne tak aj Mikael Landa.

 

V dnešnej ôsmej etape sa očakávalo poriadne pretriedenie favoritov a veľké zmeny v celkovom poradí. Na programe bola 141 kilometrov s dvomi prémiami prvej kategórie a jednej špeciálnej kategórie HC. Vôbec prvej na Tour v tomto ročníku. Sledovali sme tak tri extrémne stúpania, ktoré otvárali v Pyrenejách horské dejstvo na francúzskych cestách.

Peter Sagan

Bola to ťažká etapa, ktorá nahrávala únikom. Taký sa podaril niektorým jazdcom hneď po štarte a vpredu sa sformovala 13-členná skupina. Jej náskok bol miestami viac ako 14 minút, čo je mimoriadne aj na Tour. Celá skupina si podelila body aj na rýchlostnej prémii, ktorá zaujímala najmä Petra Sagana. Boduje totiž 15 cyklistov, takže v hre boli stále dva body. Pre niekoho málo, no pre Sagana a Sama Bennetta viac ako dosť.

Obaja si to preto rozdali v špurte, pričom tretím do partie bol Brian Coquard. Sagan napokon ostal bez bodu, Bennett získal dva a stiahol náskok slovenského šampióna na 7 bodov. Keďže etapa však bola pripravená pre vrchárov, bolo jasné, že aj v nasledujúcej deviatej etape pôjde Sagan v zelenom.

Boj o žltý dres

Hľadať favoritov na etapový triumf bolo zložité, najmä keď všetko ovplyvnil únik. Jednoduchšie bolo tipovať majiteľa žltého dresu. Do úzkeho okruhu mien, ktoré sa najčastejšie spomínali, patrili Primož Roglič, Tadej Pogačar, Adam Yates, Nairo Quintana, Egan Bernal, Miguel Angeel Lopéz alebo Thibaut Pinot. Cyklisti, ktorí boli skloňovaní už aj na začiatku Tour de France.

Najviac exponovaným favoritom spomedzi nich bol Primož Roglič. Profil trate a najmä záverečný kopec Col de Peyeresourde vo výške 1 600 metrov, dĺžkou 9,7 kilometra a s priemerným sklonom 7,8 percenta je presne podľa jeho gusta. Z hora je to potom pre jazdcov už iba 11 kilometrový zjazd do cieľového mesta Loudenvielle, takže taktika bola jasná.

Pyreneje

Úvodné dve pyrenejské etapy sú poriadne výživné. Sú síce krátke, ale prešpikované poriadnymi kopcami. Osem ich je v programe počas víkendu. Tri v sobotu a päť v nedeľu.  Tlak na tímy je preto obrovský, veď prvých 15 jazdcov je natlačených do jednej minúty a prvých dvadsať do dva a pol minúty. To na Tour už pekne dlho nebolo.

Preteky začínajú práve tu a určite niekoho ambície skončia práve v Pyrenejách. Rozhodovať bude nielen taktika, ale aj kondícia, sila, vytrvalosť, odvaha v zjazdoch, jazda za hranicou rizika a na limit. Veď si len zoberte, že priemerná rýchlosť v etape, kde máte tri horské prémie vo výške nad 1400 metrov, bola 37 kilometrov za hodinu.

Pinot v problémoch

Ako prvý z favoritov odpadol prekvapujúco Thibaut Pinot, najväčšie francúzske eso a deviaty muž celkovej klasifikácie. Pinot dostal krízu na Port de Bales a jeho strata po pár kilometroch vystrelila na hlavný balík na viac ako šesť minút. V cieli to bolo už viac ako 10 minút. Francúz mohol Tour zabaliť. Informácie o Pinotovom stave mali aj tímy Ineos a Jumbo a tie to aj dokonale využili. Každý súper, ktorý odpadol, bol pre ich plány dobrý a Pinotov kolaps bol priam ideálny.

Peter Sagan si spolu s ďalšími špurtérmi išiel svoje tempo a zaradili sa na koniec pelotónu s jediným cieľom. Dojazdiť v časovom limite. Nič iné nemalo význam. Ohromný výkon podával Wout van Aert, ktorý ťahal hlavný balík aj v tých najprudších miestach a kým elitní vrchári odpadávali, Belgičan išiel ako lokomotíva. Konkurenciu doslova likvidoval. Aj jeho zásluhou sa skupina hlavných favoritov scvrkla na 20 jazdcov.

Veľké veci sa začali diať na Col de Peyeresourde tri kilometre pod vrcholom, kedy nastúpili Pogačar, Roglič a Quintana. No nestačili žltý Adam Yates, obhajca Bernal a ani Rigoberto Uran, Guillaume Martin, Landa. Tí však viac špekulovali a taktizovali, takže všetci sa pred zjazdom do cieľa spojili do jednej skupiny. Až na Rogliča, ktorý na podobné hry nemal chuť, náladu ani nervy. Po zbabranej siedmej etape, kde nabral takmer minútu a pol, zrýchlil a vsadil všetko na jednu kartu.

Etapu napokon vyhral Nans Peters, ktorý bol členom úvodného 13-členného úniku. Dokázal tak vo svojej premiére na Tour de France. Za ním bol však zaujímavejší súboj a to o časové rozdiely v celkovom poradí. Pogačar prišiel do cieľa 37 sekúnd pred Romainom Bardetom. Ďalší favoriti  z prvej desiatky mali manko ďalšie tri sekundy. Celkové poradie sa tak nemenilo. V žltom zostal Adam Yates, najlepším vrchárom  Benoit Cosnefroy a v zelenom drese lídra bodovacej súťaže Peter Sagan, ktorý prišiel do cieľa so stratou 32 a pol minúty, čím sa skoro nedostal do časového limitu.

“Včera som mal šancu urobiť veľký rozdiel v bodovacej súťaži, no v závere som mal smolu. Musím byť trpezlivý a uvidíme deň po dni. Tour bude veľmi ťažká a ja budem bojovať o zelený dres nie len na rovinatých etapách, ale aj v kopcoch. No väčšina rýchlostných prémií je ešte pred stúpaniami a za týchto okolností bude ťažké zdolať Sama Bennetta. Na krátke vzdialenosti je rýchlejší než ja. Som hrdý, že som v zelenom… zatiaľ,” citovala Sagan oficiálna stránka Tour.

Výsledky 8. etapy (Cazeres – Loudenvielle, 141 km)

1. Nans Peters (Fr./AG2R) 4:02:12 h, 2. Toms Skujinš (Lot./Trek-Segafredo) +47 s, 3. Carlos Verona (Šp./Movistar) rovnaký čas, 4. Ilnur Zakarin (Rus./CCC) +1:09, 5. Neilson Powless (USA/EF Pro Cycling) +1:41, 6. Ben Hermans (Belg./Israel Start-Up Nation) +3:42, 7. Quentin Pacher (Fr./B&B Hotels-Vital Concept) +3:42, 8. Sören Kragh Andersen (Dán./Sunweb) +4:04, 9. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +6:00, 10. Romain Bardet (Fr./AG2R la Mondiale) +6:38, … 140. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +32:39

Celkové poradie

1. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) 34:44:52 h, 2. Primož Roglič (Slovi./Jumbo-Visma) +3 s, 3. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +9, 4. Bardet +11, 5. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) +13, 6. Nairo Quintana (Kol./Arkea-Samsic), 7. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana), 8. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) všetci rovnaký čas, 9. Pogačar +48, 10. Enric Mas (Šp./Movistar) +1:00, … 97. SAGAN +1:23:58 h

Bodovacia súťaž

1. SAGAN 138 b, 2. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-QuickStep) 131, 3. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 10ýsledky 8. etapy (Cazeres – Loudenvielle, 141 km)

Mohlo by vás zaujímať