Politika Spoločnosť Zahraničné

Tisícky Srbov opäť vyšli do ulíc. Opozícia plánuje aj bojkot volieb

Protesty v Srbsku. - Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic

BELEHRAD – Tisícky Srbov sa v sobotu už po jedenásty raz zišli na protestoch proti prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi a jeho vláde. Opozícia medzitým avizovala bojkot budúcich volieb, ak nebudú slobodné. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Zhromaždený dav demonštrantov pred budovou srbského parlamentu skandoval protivládne heslá. Pouličné protesty sa v sobotu rozšírili aj do ostatných miest v krajine, čím ešte viac vystupňovali tlak na prezidenta Vučiča. Predstavitelia opozície už súvislosti s protestmi avizovali bojkot budúcich volieb, pokiaľ nebudú slobodné a transparentné.

Pokračujúca séria protestov sa začala 9. decembra 2018 po tom, ako opozičného politika Borka Stefanoviča v novembri zbili násilníci pred politickým mítingom v meste Kruševac. Opozícia pripisuje vinu za udalosť spoločenskej atmosfére zastrašovania a násilia, ktorú podľa nej vyvoláva vládna koalícia vedená Vučičovou stranou.

Protestné hnutie, ktoré nemá priame politické väzby, no podporuje ho opozícia, vystupuje aj proti korupcii a obmedzovaniu slobody médií. Na zhromaždeniach sa zúčastňujú aj opoziční politici, organizátori im však nedovolia vystupovať s prejavmi.

Bývalý srbský ultranacionalista Vučič dnes deklaruje, že chce reformovať Srbsko a priviesť ho do Európskej únie. Obvinenia opozície z obmedzovania demokratických slobôd odmieta.

Ústupky demonštrantom

Zrejme v reakcii na tieto pouličné protesty Vučič spustil kampaň “Budúcnosť Srbska”, v ktorej rámci navštevuje mestá po celom Srbsku a prezentuje svoj politický program.

Pozorovatelia a analytici považujú túto kampaň nielen za odpoveď na protesty opozície, ale aj za začiatok volebnej kampane, keďže Vučič, ktorý bol od roku 2014 predsedom vlády a od roku 2017 je prezidentom, opakovane naznačil, že by na jar tohto roku mohol vypísať predčasné voľby ako “ústupok” demonštrantom.

Najbližšie voľby v riadnom termíne by sa v Srbsku mali konať v roku 2020. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že vyhrať v nich by mala opäť Vučičova Srbská pokroková strana (SNS).