Zahraničné Spoločnosť Top

Aktivistka Greta sa plaví na jachte do USA. Škodí to viac, ako keby išla lietadlom

a snímke švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová máva z paluby jachty Malizia II. po vyplávaní z juhoanglického Plymouthu 14. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP

PLYMONTH – S veľkým záujmom médií odštartovala tínedžerka Greta Thunbergová svoju plavbu na jachte cez Atlantický oceán. Chce tak upozorniť na problém so skleníkovými plynmi, ktoré ľudstvo vypúšťa do ovzdušia. Lenže jej kritici teraz zrátali, že jej počin spôsobí vypustenie viac CO2, ako keby išla do New Yorku lietadlom.

 

Jazda plachetnicou, na ktorú sa z Veľkej Británie do USA vypravila Greta Thurnbergová (16) zaťaží atmosféru viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Aktivistka sa plaví z Plymonthu na plavidle Malizia II do New Yorku, kde sa chce zúčastniť klimatického samitu OSN. Bez sprchy na palube, bez WC a predovšetkým takmer bez emisií CO2.  

Teraz však vyšlo najavo, že cesta naspäť môže jej uhlíkovú stopu výrazne zvýšiť. Hovorca Thurnbergovej kapitána, skúseného profesionála Borisa Herrmanna, pre nemecký denník Tageszeitung povedal, že s jachtou sa majú naspäť do Európy vrátiť piati zamestnanci. Ale ako sa dostanú do New Yorku? “Samozrejme poletia tam, inak to nejde,” povedal hovorca. Aj profesionálny jachtár Herrmann sa vráti naspäť lietadlom. 

Keby si Greta spolu s otcom Svantem jednoducho kúpili spiatočnú letenku, boli potrebné len štyri cesty lietadlom medzi Európou a USA. Teraz však vďaka piatim zamestnancom a kapitánovi sa odohrá šesť letov a vznikne tak viac emisií CO2 na osobu.  

Na snímke jachta Malizia II. so švédskou environmentálnou aktivistkou Gretou Thunbergovou na palube po vyplávaní z juhoanglického Plymouthu 14. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP

Názor známeho moreplavca

To však nie je všetko. Skúsený český moreplavec Rudolf Krautschneider v rozhovore pre iDNES.cz použil pomerne ostré slová, keď hodnotil plavbu švédskej aktivistky. Povedal, že keby sa každý plavil na jachte, akou cestuje ona, malo by to katastrofálne následky na ovzdušie. 

“Než urobíte plachetnicu, vyrobíte ďaleko viac emisií než pri výrobe auta sériovou výrobou. Už výroba dakronových plachiet je úplne neekologická,” povedal pre český portál Krautschneider.

Ďalej dodal, že “jachta navyše musí mať motor, bez neho by ste ani nevyplávala z prístavu. A keď máte motor, máte odpad”.  Zároveň však zdôraznil, že v žiadnom prípade nechce zámer Thurnbergovej znižovať. Páči sa mu, že sa mladý človek zaujíma o ekológiu. V tomto prípade má ale pocit, že ide skôr o zámer byť videný.

Na snímke švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu 13. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP

Ďalšia problematická okolnosť 

Je tu však aj ďalšia okolnosť, ktorá vrhá zlé svetlo na Gretinu uhlíkovú bilanciu. Hlavným sponzorom plachetnice, ktorého logo sa na plavidle vyníma, je exkluzívny „Yacht Club de Monaco“.

Kniežatstvo Monako ale nemá nič spoločné s ochranou klímy. Naopak. Práve tu vypúšťajú do ovzdušia veľké množstvá CO2 automobily počas pretekov F1. Jachtársky klub je okrem toho domovom obrovských lodí, ktorých dieselové motory patria k najväčším znečisťovateľom ovzdušia. 

Monako je tiež pyšné, že hostí štvrtinu zo sto najväčších superjácht sveta. 

Greta tak poskytla kniežatstvu prominentnú reklamnú plochu. Monako je globálnym symbolom bezstarostného konzumu a plytvania. Nezainteresovaný divák plavby mladej aktivistky môže nadobudnúť dojem, že kniežatstvo, v ktorom sa neplatia žiadne priame dane, je vlastne príkladom z hľadiska ochrany klímy.

Spolu so Švédkou Gretou sa do USA plavia aj štyria ďalší muži: jej otec Svante, dvaja profesionálni jachtári Boris Herrmann a Pierre Casiraghi, ale aj jeden filmár. 

Greta vo vyhlásení pred odchodom povedala: “Okno na udržanie globálneho zvýšenia teploty o 1,5 až 2 stupne Celzia sa rýchlo zatvára. To je dôvod, prečo sa zúčastňujem tejto cesty.” Herrmann zas vysvetlil: “Cesta symbolizuje dve veci: že nie je jednoduché nahradiť fosílne palivá a zvládnutie tejto výzvy môže byť veľkolepým dobrodružstvom.” 

Galéria
Na snímke jachta Malizia II. so švédskou environmentálnou aktivistkou Gretou Thunbergovou na palube po vyplávaní z juhoanglického Plymouthu 14. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP
Greta Thunbergová. Zdroj: TASR/AP
Na snímke švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia v prístave juhoanglického Plymouthu 13. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next