Domáce Košice Regióny Top Udalosti

Tieto zamestnania o pár rokov zvládnu roboti: Je medzi nimi aj vaša práca?

Robot v hoteli v Lago di Garda zvládne zodpovedať jednoduché otázky a je atrakciou pre turistov. - Zdroj: SITA

Keď si ľudia pred 50 rokmi predstavovali budúcnosť s robotmi v 21. storočí, hovorili o domácich pomocníkoch. Dnes však stále častejšie počúvame o tom, že nás roboty nahradia v pracovnom živote. Ktoré profesie možno pre človeka časom celkom zaniknú?

Podľa Nilsa Müllera, ktorý onedlho bude prezentovať svoje vízie na medzinárodnej odbornej konferencii SlovakiaTech v Košiciach, budeme už o 10 rokov robotov vídavať v niektorých „ľudských“ povolaniach. Pracovníci na letisku, šoféri, nosiči batožiny v hoteli – to sú profesie, ktoré podľa jeho vízie The World in 2028 živí ľudia pomaly budú opúšťať. Zakladateľ firmy TRENDONE nie je jediný s touto víziou, veľa odborníkov s ním súhlasí.

Nástup robotov už začal

Tento proces sa vlastne už začal. Miesto ľudského hlasu na infolinke počujete robotický automat, v supermarkete si účtujete tovar sami, prípadne neúčtujete vôbec – ako v novom koncepte bezpokladňového obchodu Amazon Go. Tak prichádzame do kontaku so strojom na mieste, kde kedysi pôsobil človek. Oxfordská univerzita v spolupráci so spoločnosťou Deloitte pred časom dokonca vytvorila rebríček povolaní, ktoré sú najviac (ale aj najmenej) ohrozené robotizáciou.

Je ohrozená vaša práca?

Spomínané dve povolania boli v ohrození veľmi vysoko. Telefonistov v marketingu, či na infolike nahradia roboti podľa tejto štúdie v najbližších rokoch na 99 %. Predavačov v supermarketoch vymenia za stroje v blízkej dobe na 90 %. Robotizácia podľa prieskumu ohrozí aj náročnejšie povolania. Existuje šanca až 84 %, že roboti nahradia krajčírov, na 69 %  vymenia laboratórnych technikov, či na 60 %, že nahradia sestry u zubárov. A ktoré sú top najohrozenejšie pozície?

  1. Telemarketér/ka 99 %
  2. Pisár/ka 98,5 %
  3. Asistent/ka právnika 97,6 %
  4. Tester kontroly 97,6 %
  5. Triedič tovaru 97,6 %

 

Bola by zo Sofie s ľudskou tvárou dobrá asistentka právnika? Zdroj foto: SITA
Bola by zo Sofie s ľudskou tvárou dobrá asistentka právnika? – Zdroj foto: SITA

Sú tu však aj nenahraditeľní

Kto je na druhej strane barikády? Najmä povolania, ktorých súčasťou je pomáhať iným ľuďom, radiť im, či prichádzať s novými nápadmi v rôznych oblastiach. Patria medzi ne napríklad učitelia (šanca nahradenia robotmi je 1 %), zdravotné sestry (1 %), ale aj IT analytici (1 %). Úplne najnižšiu pravdepodobnosť nahradenia robotmi majú tieto pozície:

  1. Manažér hotela 0,4 %
  2. Školský inšpektor 0,4 %
  3. Logopéd 0,5 %
  4. Manažér sociálnych služieb 0,7%
  5. Psychológ 0,7%

Vzniknú nové profesie

Ak sme ale spomínali samoobslužné pokladne v supermarketoch, tie sa v súčasnosti bez ľudí nezaobídu. Niekto ich musí naprogramovať, niekto servisovať a ešte stále je potrebný ďalší človek, aby ľuďom poradil, keď majú nejaký problém, či dohliadal, aby zákazníci tovar nekradli. Nová technológia teda vytvorila nové miesta, či dokonca povolania.

Riešenie – príjem pre každého?

Ľudstvo sa už dnes zaoberá náhradnými riešeniami, ako nevyvolať svetovú krízu s miliónmi chudobných nezamestnaných.  Americký futurista Martin Ford sa vo svojej knihe Roboti nastupujú zaoberá zlými aj dobrými scenármi postupujúcej robotizácie. Ako alternatívnu cestu, keď povolania budú rýchlejšie ubúdať ako pribúdať nové, navrhuje zaručený príjem. Čiastku, ktorú by dostával každý človek, bez ohľadu na to, či pracuje alebo nie a z ktorej by sa dalo dôstojne vyžiť. Niektoré krajiny s takýmto príjmom experimentujú už dnes, uvidíme, či raz naozaj pôjde o bežnú prax.

Na recepcii počas autosalónu v Pekingu pomáhal dvom dámam aj tento sympatický robot.
Na recepcii počas autosalónu v Pekingu pomáhal dvom dámam aj tento sympatický robot. – Zdroj foto: SITA

Zistite viac v Košiciach

Týmto, ale aj mnohým iným trendom a víziám, sa bude venovať medzinárodná odborná konferencia SlovakiaTech v Košiciach. Nils Müller sa zameria na zmeny, ktoré nás čakajú nasledujúcich desať rokov a vezme návštevníkov na cestu do roku 2028. Predstaví vývoj, ktorý sa podľa neho udeje nielen na trhu práce, ale v rôznych odvetviach. Účastníci konferencie si budú môcť vypočuť napríklad aj talianskeho futurológa a autora viacerých kníh Federica Pistona či odborníka na smart industry, slovenského rodáka Radoslava “Rada” Daniláka. Odborníci z technologických firiem sa môžu na SlovakiaTech registrovať prostredníctvom stránky www.slovakiatech.sk.

Tento článok sme pripravili v spolupráci so SlovakiaTech.

Advertoriál