Domáce Kauzy Top

Threema otriasa stoličkami v justícii. O osude sudcov, ktorí komunikovali s Kočnerom, sa rozhodne už čoskoro

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Útržky komunikácie z aplikácie Threema, ktorú vyšetrovatelia vraždy novinára získali z mobilu Mariana Kočnera, otriasajú našou spoločnosťou už mesiace. Mnohí ľudia, ktorí si s už obžalovaným podnikateľom Kočnerom mali písať, mali spoločný argument. Tvrdili, že Threemu nikto dostatočne neverifikoval. Dnes sa situácia mení. 

 

Informoval o tom Denník N. “Už je na mieste prestať hovoriť o komunikácii z Threemy ako o údajnej,” povedal včera predseda osobitnej komisie súdnej rady Dušan Čimo. Táto komisia sa zaoberá sudcami, ktorým pre komunikáciu s Marianom Kočnerom polícia zadržala mobily. On a ešte jeden člen komisie mali možnosť nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu tímu Hmla, ktorý rieši práve kontakty sudcov na Kočnera.

Čimo pre Denník N tvrdil, že medializovanú komunikáciu sa snažili konfrontovať s tou, ktorá sa nachádza v spise. Podľa nich je vysoká miera zhody. Doposiaľ vraj preštudovali asi polovicu spisu.

Komisia sa po zhodnotení všetkých dostupných informácii rozhodne, čo odporučí súdnej rade. Tí môžu po zhodnotení podkladov odporučiť predsedníčke Súdnej rady Lenke Praženkovej, aby na niektorých sudcov podala disciplinárny návrh. Prvé závery by mohli byť známe už v utorok.

Museli vysvetľovať

Komisia už vypočula viacerých členov justície, ktorí mali k prípadu čo povedať. Vypočuli podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú, ktorá sa v Threeme spomína, ale aj predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského. Ten musel vysvetľovať ako je možné, že spis v civilnom spore televíznych zmeniek išiel skutočne na stôl sudkyni Andrei Haitovej. Kočner totiž v Threeme vopred vedel, že sa tak stane. Sádovský tvrdí, že spis bol pridelený náhodne tak, ako káže zákon. Ide vraj o náhodu.

Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Kočner je z falšovania zmeniek obžalovaný spolu s Pavlom Ruskom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podpredsedníčka Najvyššieho súdu sa zase vraj cíti podvedená. Tvrdí, že síce bola v kontakte so sudcom Vladimírom Sklenkom, netušila však, že robí spojku pre Kočnera. Komisii svoju verziu vysvetľovala viac ako hodinu. “Nemôžem niesť zodpovednosť za rozhovor dvoch osôb, o ktorom nič neviem,” reagovala s tým, že netušila o tom, že Sklenka bol v kontakte s Kočnerom. “Dodnes neviem, je mi záhadou, ako sa oni mohli spoznať a stretnúť,” tvrdila. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu si so Sklenkom písala o viacerých háklivých kauzách, išlo napríklad o rozpustenie ĽSNS alebo o kauzu tunelovania nebankoviek.

Mohlo by vás zaujímať: