Politika Top Zahraničné

Thajsko smúti. Prišlo o milovaného kráľa, ktorý vládol 70 rokov

BANGKOK – Najdlhšie vládnuci monarcha sveta, thajský kráľ Pchúmipchón Adundét, zomrel včera pokojne v nemocnici v Bangkoku vo veku 88 rokov. Krajine vládol 70 rokov. Jeho smrť oznámil kráľovský palác.

Premiér Prajut Čan-o-Ča v televíznom príhovore k národu oznámil, že nástupcom kráľa Pchúmipchóna sa v súlade s ústavou stane korunný princ Vatčirálongkón (64). Úmrtie kráľa Pchúmipchóna označil premiér za “najväčšiu stratu pre krajinu” od smrti jeho brata, kráľa Rámu VIII. v roku 1946.

Korunný princ požiadal o odklad nástupu na trón

Thajský korunný princ Vatčirálongkón požiadal o odloženie svojho nástupu na trón, aby mal spolu s thajským ľudom dostatok času oplakávať smrť svojho otca, . Podľa agentúry DPA to povedal thajský premiér Prajut Čan-o-Ča.

„Svoje vymenovanie za následníka trónu už prijal, ale požiadal o viac času, aby sa teraz mohol vyrovnať so svojím žiaľom a spolu s ľudom tejto krajiny vyjadriť svoj zármutok,” povedal Čan-o-Ča.

Na verejnosti naposledy v januári

Stovky kráľových stúpencov sa zhromaždili pred nemocnicou, v ktorej strávil väčšinu uplynulého desaťročia pri liečení rozličných zdravotných problémov. Na verejnosti sa kráľ objavil naposledy v januári.

Pchúmipchón Adundét nastúpil na trón 9. júna 1946. Bol milovaným kráľom, ktorý pôsobil ako zjednocujúca sila v krajine počas častých turbulencií v thajskej politike.