Politika Top Zahraničné

Terorizmus sa dostal aj do Kanady: Úrady vyšetrujú dva útoky

TORONTO – Kanadská polícia vyšetruje napadnutie policajta a zranenie štyroch ďalších ľudí v meste Edmonton ako teroristický čin. Šéf tamojšej polície Rod Knecht prezradil, že už zadržali podozrivého, ktorý podľa nich konal sám, nevylučujú však ani možných komplicov.

Útok na policajta sa stal v sobotu pred štadiónom, keď auto prerazilo policajné bariéry a zrazilo strážcu zákona, ktorý v dôsledku nárazu vyletel takmer päť metrov do vzduchu. Vodič, ktorý má podľa polície 30 rokov, vystúpil z auta a napadol policajta nožom, pričom následne utiekol. Zraneného hospitalizovali, jeho stav nie je kritický. Na prednom sedadle auta našli vlajku extrémistickej skupiny Daeš.

O niekoľko hodín neskôr policajti zastavili dodávku, ktorej vodič mal “podobné meno” ako majiteľ auta, ktoré predtým zrazilo policajta. Muž sa dal s vozidlom na útek, pričom ho začali naháňať policajti. Dodávkou následne zámerne vrazil do ľudí na prechode pre chodcov, pričom štyria utrpeli zranenia. Vodiča sa polícii podarilo zatknúť po tom, ako sa s autom prevrátil. “Tieto dva činy spolu súvisia. Podľa nás ide o teroristické útoky,” uviedol Knecht.