Domáce Top

Terchová bez starostu. Poslanec Laurenčík z SaS sa vzdal funkcie

BRATISLAVA – Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Milan Laurenčík sa vzdal 30. apríla funkcie starostu obce Terchová. Laurenčík po marcových parlamentných voľbách v rozhovore pre agentúru SITA povedal, že sa do konca apríla vzdá funkcie starostu.

Obec preto čakajú nové voľby. Ako povedal dnes pre agentúru SITA, rešpektuje zásadu strany Sloboda a Solidarita, podľa ktorej je neprípustné, aby jeden človek vykonával súčasne dve funkcie hradené z verejných zdrojov na plný pracovný úväzok. „Zásadu – jeden mandát stačí, rešpektujem aj napriek tomu, že zákon súbežné vykonávanie oboch funkcií, teda starostu obce a poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, pripúšťa,“ povedal.

Laurenčík sa rozlúčil s funkciou v obci zorganizovaním podujatia Vyčistime si Terchovú, na ktorú v sobotu prišlo približne 150 ľudí. Medzi nimi bolo aj šesť mladých Američanov, ktorí na Slovensku študujú. Dobrovoľníci vyčistili okolie ciest a potokov, rieky Varínka, Struhárňanka, Biely Potok, turistické chodníky, osady v Struhárni a Bielom Potoku, Štefanovu, Vrátnu. Natierali tiež zábradlia mosta Pod Oblazom a okolo rieky na ulici Pod Oblazom. „Akciu sme zakončili pri chutnom guláši a občerstvení,“ povedal

K prvým legislatívnym iniciatívam Laurenčíka v Národnej rade SR patrí návrh ústavného zákona, ktorým chce zamedziť kumulácii exekutívnych funkcií v samospráve, ako sú predseda vyššieho územného celku, starosta obce, primátor mesta, starosta mestskej časti a ich zástupcovia, resp. námestníci, ako aj štatutárnych funkcií vo verejnoprávnych inštitúciách s mandátom poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.

„Takáto kumulácia funkcií otvára totiž možnosť získavania neodôvodnených výhod pre riadený subjekt a takýto stav stavia týchto poslancov Národnej rady Slovenskej republiky do permanentného konfliktu záujmov pri rôznych hlasovaniach – najmä pri štátnom rozpočte a daniach, ale napríklad aj pri hlasovaniach o zákonoch upravujúcich príslušné verejnoprávne inštitúcie, kde výhoda v prospech konkrétnej obce, mesta, VÚC alebo verejnoprávnej inštitúcie môže ísť na úkor iných subjektov alebo spoločnosti ako celku,“ zdôraznil Laurenčík.

V súčasnosti sa podľa poslanca SaS presadil skôr mäkší a príťažlivejší model založený na princípe „viacero funkcií, ale len jeden plat“. Tento model však odmieta, pretože sa tým len konzervuje súčasný stav, pri ktorom vždy existuje riziko, že za volebným úspechom daného politického subjektu bude okrem iného aj prepojenosť záujmov v procese rozhodovania na celoštátnej a regionálnej úrovni. „Samotný plat toho-ktorého funkcionára je preto na mocenskej šachovnici zanedbateľný a títo funkcionári nemajú problém sa ho zriecť a pred verejnosťou to prezentovať ako nezištné obetovanie sa,“ dodal Laurenčík.