Domáce Šport Top

Tenisová legenda Ivan Lendl má 60. Jeden z najlepších hráčov histórie oslávi jubileum štýlovo, na golfe

Ivan Lendl, jeden z najlepších tenisov histórie, oslavuje 7. marca jubileum, 60 rokov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Československo malo vždy mimoriadne športové osobnosti, ktoré boli globálne uznávané a vo svojej dobe patrili medzi najlepšie na svete. Emil Zátopek, Věra Čáslavská, Josef Masopust, Ján Popluhár, Jozef Golonka, Anton Tkáč, Ondrej Nepela…

 

…to je iba malá vzorka osobností, ktoré v minulom storočí dominovali a boli na Olympe popularity a úspechu. Menili históriu športu a stali sa legendami. Jedným z nich je aj Ivan Lendl. Iba máloktorý hráč tak výrazne ovplyvnil šport a tenis ako rodák z Ostravy, ktorý 7. marca oslavuje 60 rokov. Vynikal nielen v tréningoch, regenerácii, stravovaní či koncentrácii na zápasy, ale medzi jeho silné stránky patrila aj mentalita a fyzická a psychická pripravenosť. Aj preto dostal prezývku “Ivan Hrozný”. Kombinácia talentu, driny, odhodlania, sebavedomia a cieľavedomosti boli u Lendla dokonalé. “Bol to asi prvý stopercentný profesionál. Od rakiet cez fyzioterapiu až po dodržiavanie diéty, všetko robil tak, ako sa vyžaduje. Neviem, kto pred ním dával tenisu naozaj sto percent. Dnes je to Novak, ktorý to robí najlepšie zo všetkých. Ale Ivan bol priekopníkom,” vyjadrila sa na Lendlovú adresu ďalšia tenisová legenda, Boris Becker.

Ivan Lendl, jeden z najlepších tenisov histórie, oslavuje 7. marca 60 rokov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prvé úspechy zaznamenal Lendl ako 20-ročný, keď v roku 1980 vyhral prvý turnaj na okruhu ATP v Houstone. Vo finále zdolal Američana Eddieho Dibbsa. Ďalšie štatistiky robia z Lendla robota na úspechy a jeho čísla, rekordy, tituly, trofeje sú aj dnes ťažko prekonateľné. Nuž a to skončil Lendl s tenisom začiatkom 90. rokov, keď ma 34. Vyhral osem grandslamov (3x Roland Garros, 3x US Open a 2x Australian open), 1 071 stretnutí vo dvojhre (pričom pred ním sú iba Jimmy Connors a Roger Federer),  94 turnajov ATP. Aj v tomto prípade sú opäť lepší iba Connors (109) a Federer(103). Tiež bol 270 týždňov svetovou jednotkou a v tejto štatistike je lepší iba Federer (310), Sampras (286) a Djokovič (280). “Obdivoval som Lendla a jeho éru, posunul tenis neskutočne dopredu. Bolo neuveriteľné, ako veľmi sa pre tenis obetoval. Bol k sebe nenormálne tvrdý, absolútny profesionál, čím ovplyvnil množstvo hráčov – aj mňa,” povedal o Lendlovi jeden z najlepších hráčov všetkých čias Roger Federer.

Štyri roky (1985 – 87, 1989) ukončil na prvom mieste svetového rebríčka. Bol tiež 19-krát vo finále grandslamu. V roku 1980 vyhral s Československom Davisov pohár. Iba na turnajoch zarobil viac ako 21 miliónov dolárov. Ak mu niečo v tenise nevyšlo, tak to bol Wimbledon, kde štartoval 14-krát . Dva razy prehral vo finále, štyri krát v semifinále a keď končil kariéru, na margo londýnskej trávy klasicky, stroho a lendlovsky poznamenal: “Bude ťažké sa s tým zmieriť, že som tam nedokázal triumfovať, ale je to jednoducho tak.”  

Lendlov silový štýl tenisu pocítil aj Miloš Mečíř, ktorý sa s ním stretol dvakrát v grandslamovom finále. V roku 1986 na US Open prehral Mečíř 4:6, 2:6, 0:6 a v roku 1989 na Australian Open vyhral Lendl opäť v troch setoch 6:2, 6:2, 6:2. Medzi jeho najväčších rivalov patrili okrem Beckera a Mečířa aj ďalšie legendy svetového tenisu – John McEnroe, Jimmy Connors, Björn Borg, Pete Sampras, Mats Wilander či Stefan Edberg. V roku 2001, sedem rokov po ukončení tenisovej kariéry, bol Lendl uvedený do tenisovej Siene slávy.

Ivan Lendl, jeden z najlepších tenisov histórie, oslavuje 7. marca jubileum, 60 rokov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Život po kariére

Po skončení kariéry sa Lendl na dlhé roky tenisovo odmlčal a až v roku 2010 si po 14. rokoch zahral exhibíciu s veľkým kamarátom, Švédom Matsom Wilanderom. V decembri 2011 sa stal trénerom Andyho Murrayho, ktorý bol dovtedy skvelý hráč, ale nie najlepší na svete. To dokázal až s Lendlom. Murray vyhral nielen domácu olympiádu v Londýne v roku 2012, ale aj dva grandslamové tituly. US Open 2012 a Wimbledon 2013. Murray sa pod Lendlom stal aj svetovou jednotkou. Ich spolupráca sa skončila v roku 2017, keďže Lendlovi sa už nechcelo cestovať po svete a prednosť dával rozbehnutiu mimotenisových projektov. K trénerstvu sa vrátil ešte raz. V auguste 2018 ho angažoval Nemec Alexander Zverev, no ich spolupráca sa po roku skončila.

Poriadny rozruch a medzinárodný škandál nebývalých rozmerov spôsobil v roku 1986, kedy emigroval z Československa do Spojených štátov, kde dostal v roku 1986 americké občianstvo. Spúšťacím mechanizmom jeho odchodu z Československa boli tri exhibičné stretnutia v júli 1983, ktoré Lendl odohral proti Johanovi Kriekovi, Kevinovi Currenovi a Jimmymu Connorsovi na území jedného z bantustanov v Juhoafrickej republike v ére apartheidu. Vtedajší Československý zväz telesnej výchovy, kontrolovaný komunistickou stranou, Lendla po návrate domov vylúčil z Daviscupového tímu a udelil mu vysokú pokutu.

Ivan Lendl, jeden z najlepších tenisov histórie, oslavuje 7. marca jubileum, 60 rokov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V roku 1989, tesne pred revolúciou, sa oženil so Samanthou Franklinovou, s ktorou má päť dcér – Mariku  (1990), dvojčatá Isabellu a Carolinu (1991), Danielu (1993) a Nikolu (1998). Ale ani jedna nehrala nikdy tenis.

Je tiež významným zberateľom umeleckých diel českého maliara Alfonsa Muchu. Má jeho originálnych 116 plagátov a do kompletnej zbierky mu chýbajú iba tri. Dva sú v múzeách a jeden je nezvestný.

V súčasnosti sa venuje golfu, má vlastnú akadémiu „Ivan Lendl’s Champions Academy“ (ILCA). Na greenoch chce osláviť aj dnešné životné jubileum. S partiou priateľov a na golfe.

Rekordy Ivana Lendla

  • Je jediným hráčom, ktorý vyhral tri turnaje po sebe, na troch rôznych povrchoch a v troch týždňoch nasledujúcich po sebe.
  • Lendl a Bill Tilden sú jediní dvaja tenisti, ktorí boli osemkrát po sebe vo finále US open
  • Vyhral 66 zápasov po sebe v hale (1981 – 1983)
  • V rokoch 1980 – 1988 bol deväťkrát po sebe vo finále ATP Masters