Domáce Top

Téma detskej komisárky by mohla spojiť opozíciu, tvrdí Nicholsonová

BRATISLAVA – Podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) spolu s poslankyňou za SaS Natáliou Blahovou pripravia návrh uznesenia na odvolanie komisárky pre deti Viery Tomanovej z jej postu. Ako povedala Nicholsonová pre agentúru SITA, nechcú však, aby to bolo len ich uznesenie, ale uznesenie opozície. Ako totiž poznamenala, “je to téma, ktorá by nás mohla spájať.” Nemuselo by to podľa nej v pléne dopadnúť zle, ak by sa o uznesení hlasovalo neverejne, keďže neverejne Tomanovú aj volili do funkcie. Odvolanie Viery Tomanovej z postu sa týka detského domova Peto, ktorý spravuje jej dcéra Petronela. Podľa oboch poslankýň v ňom porušujú práva detí.

Nicholsonová a Blahová odovzdali 1. marca v podateľni Národnej rady SR (NR SR) petíciu s viac ako tritisíc podpismi. Tá bola určená pre vtedajšieho šéfa parlamentu Petra Pellegriniho a týkala sa odstúpenia Viery Tomanovej z postu detskej komisárky. “V mene signatárov verejnej výzvy si vás dovoľujeme požiadať o to, aby ste vyzvali komisárku pre deti Vieru Tomanovú, aby sa okamžite vzdala svojej funkcie. Ak tak neučiníte alebo ak na vašu výzvu nebude komisárka pre deti reagovať svojím odstúpením, budeme iniciovať jej odvolanie prostredníctvom Národnej rady SR, keďže nespĺňa zákonnú podmienku vyplývajúcu zo zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a nie je akceptovaná reprezentatívnymi organizáciami,” písali signatári v liste pre predsedu parlamentu. Ako povedala pre agentúru SITA podpredsedníčka NR SR Nicholsonová, petíciou sa bude podľa zákona zaoberať výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Ten je v tomto prípade gestorským výborom a na svojom zasadnutí prijme stanovisko.

V detskom domove Peto v Bratislave je podľa informácií SaS, ktoré potvrdilo aj ministerstvo práce, momentálne šesť bábätiek do jedného roka a päť detí od štyroch do osem rokov. Väčšina z detí by mala byť v profesionálnych rodinách a nie v detských domovoch, pretože štát sa usiluje o to, aby každé bábätko dostalo k dispozícii profesionálnu matku, píše sa v stanovisku strany.

“Tým, že sú deti do šiestich rokov umiestnené v detskom domove, dochádza k porušeniu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele,” informovali členky strany. Podľa zákona sú zriaďovatelia detských domovov od 1. januára 2012 povinní zabezpečiť, aby bolo každé dieťa do šiestich rokov po jeho umiestnení v detskom domove najneskôr po diagnostike zaradené do profesionálnej rodiny.

Domovom Peto sa začala zaoberať aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá podáva podnety na Okresný súd Malacky ako aj na Okresné súdy Bratislava I, II, III, IV a V, aby začali konanie z úradnej moci súdu a vzhľadom na existujúce pochybnosti posúdili poskytovanie starostlivosti o maloleté deti, ktoré sú umiestnené v súkromnom detskom domove. Ombudsmanka začala konať na základe podnetov od viacerých podávateľov, pri preskúmavaní sa presvedčila, že tie súdy, ktoré rozhodli o umiestnení detí do tohto zariadenia, by mali z úradnej moci preskúmať, či je v ňom deťom skutočne poskytovaná kvalitná, osobná, celodenná a riadna starostlivosť a následne v prípade potreby rozhodnúť o zmene zariadenia.

Petronela Tomanová sa bráni tým, že detský domov bol v posledných týždňoch “pod paľbou odbornej a vecnej kontroly zo strany ústredia práce, ministerstva práce ako aj generálnej prokuratúry” a zdôraznila, že ani jedna zákonná kontrola nepreukázala porušovanie záväzných predpisov vo vzťahu k právam detí v domove. “Práve naopak, prostredie, do ktorého sú deti umiestňované, je nadštandardné a priateľské k malým klientom,“ poznamenala.

Poslankyne za SaS podali 23. februára na Generálnej prokuratúre SR (GP SR) trestné oznámenie v prípade tohto detského domova, ktoré sa týka podozrenia zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu, ale i ďalších trestných činov. “Z dostupných informácií vyplýva, že detský domov Peto, ktorý je neziskovou organizáciou, bol vybudovaný ako prístavba k rodinnému domu v Petržalke. Tento domov získal od štátu na materiálové vybavenie približne 15-tisíc eur, z ktorých zaplatil predražené zariadenie. Ďalej získal za druhý polrok 2015 dotáciu 58-tisíc eur, a to na každé dieťa umiestnené v tomto domove. Ročne to vychádza približne na 11 940 eur na jedno dieťa,“ uviedli členky strany. Podľa nariadenia súdu by mala nezisková organizácia dostávať dotáciu maximálne pre desať detí. “Sú teda pochybnosti o tom, či mal detský domov v skutočnosti nárok na získanie dotácie v uvedenej výške a či vôbec spĺňal podmienky pre jej získanie,“ dodali pre agentúru SITA.