Domáce Šport

Ťažkú etapu na Tour zvládol Sagan na jednotku, no v bodovacej súťaži stále dominuje Bennett

Slovenský cyklista Peter Sagan pred štartom dvanástej etapy Tour de France. Foto TASR / AP

BRATISLAVA – Nový deň, nová etapa. Tour de France nemá čas na sentimentálne nálady, pridlhé diskusie, ani na rečičky typu – keby bolo keby. Po divokej 11. etape a diskvalifikácii Petra Sagana si všetky zainteresované strany povedali, čo bolo treba, média mali svoj príbeh dňa a karavana išla ďalej.

 

Pred cyklistami bola totiž najdlhšia etapa tohtoročnej edície na francúzskych cestách. 218-kilometrov zo Chauvigny do Sarrahu. Kopcovitá trasa so štyrmi kategorizovanými stúpaniami, ktorým dominoval Suc au May. 3,8 kilometra dlhý kopec s priemerným sklonom 7,7 percenta. Pre Petra Sagana bolo dôležitejšie, že rýchlostná prémia čakala na pelotón hneď na začiatku etapy, na 50. kilometri, takže už tu mohol začať skresávať náskok Sama Bennetta v bodovacej súťaži.

Emócie totiž cez noc na všetkých stranách vyprchali, aj keď určité napätie bolo medzi Saganom a Woutom van Aertom ešte cítiť. Avšak po štarte, ktorý bol presne na poludnie, sa diskutovalo už iba o tom, čo sa bude diať na trati. Mimochodom, Sagan svoj trest v podobe odpočtu bodov zobral klasicky “saganovsky”. Žiadne veľké vyplakávanie, smútok alebo póza urazeného dieťaťa nebola na programe dňa. Dojazd 11. etapy totiž ukázal, že Sagan už je opäť vo svojej koži. Silný, rýchly, takticky perfektne nastavený, schopný vyhrávať etapy.

Prvá možnosť zabudnúť na všetko zlé a vrátiť sa späť do hry o zelený dres bola práve 12. etapa. Dve horské prémie štvrtej kategórie, jedna tretej a jedna druhej a zvlnený profil takmer po celej trase mohli vyhovovať Saganovi. Na rozdiel od Bennetta, Ewana či Trentina vie podobné stúpania zvládnuť s elitnými vrchármi a ak by bol vpredu aj pri zjazde zo Suc au May 20 kilometrov pred cieľom, jeho ambície na etapový triumf mohli byť reálne.

Profil 12. etapy cyklistických pretekov Tour de France 2020. Zdroj: Facebook / letour.com

Aj preto sa dalo očakávať, že do únikov, ktoré boli na programe dňa, sa zapojí aj Sagan. Nemá totiž na čo čakať. Počas víkendu budú dve extrémne horské etapy v Centrálnom masíve, kde sú jeho šance nazbierať niečo v cieli takmer nulové. Špurtérske etapy sú pritom už prakticky iba tri. Štrnásta, devätnásta a posledná v Paríži.

Pelotón od štartu doslova letel. S vetrom do chrbta a pri ideálnej teplote 24 stupňov bola priemerná rýchlosť takmer 53 kilometrov za hodinu. Šialené a neskutočné tempo, tímová časovka pre 160 cyklistov.

 

12. etapa Tour de France mala na programe štyri horské prémie a bola najdlhšou v itinerári tohtoročných pretekov. Zdroj: Facebook / letour.com

Na špurtérsku prémiu preto prifrčali cyklisti o 15 minút skôr, ako bol najrýchlejší plánovaný čas a keďže vpredu bola odskočená 8-členná skupina, to pravé orechové sa podávalo až po príjazde hlavného balíka. No opäť bol Bennett pred Saganom, získal k dobru ďalšie dva body a rozdiel medzi nimi sa tak zvýšil na 70. Bora však diktovalo tempo etapy, na špici bol naukladaný celý tím a svoje si odšliapal aj Peter Sagana. Taktika bola zjavná. Roztrhať balík, odstrihnúť z hlavnej skupiny Bennetta a pomôcť Saganovi zostať vpredu až do cieľa.

Po rýchlostnej prémii sa dej etapy odohrával v pokojnom tóne, žiadne extra veci sa na trati nediali. Vpredu išla stále osemčlenná skupina, pelotón za ňou s mankom jeden a pol minúty. Konštantný odstup, žiadna výrazná aktivita jazdcov, čakalo sa na poslednú horskú prémiu dňa a dojazd do cieľa. Záver bol totiž mimoriadne komplikovaný.

S množstvom kruhových objazdov, zákrut, stredových ostrovčekov, navyše v cieľovom meste Sarrah to bolo do kopca a z kopca. Členitý a technický finiš mal byť vyhovujúci pre Sagana. Bolo však treba odpárať z pelotónu Bennetta a Ewana. Mimochodom, naposledy sa v Sarrahu išla etapa v roku 2001 a vyhral ju Nemec Jens Voigt

Pelotón napokon nečakal ani na posledné stúpanie, ale už na predposlednom kopci Côte de la Croix du Pey nástup striedal nástup. Do úniku sa individuálne pustilo viacero cyklistov až sa vytvorila silná partia, v ktorej boli okrem iných Marc Soler, Julian Alaphilippe, Maximilian Schachmann, Kragh Andersen či Tiesj Benoot. Úplne vpredu bol Marc Hirschi. 23-ročný mladík, ktorý už dvakrát tesne prišiel o víťazstvo v etape. Bude Švajčiar cyklistom z krajiny helvétskeho kríža, ktorý po ôsmych rokoch opäť triumfuje na Tour? Naposledy to dokázal Fabian Cancellara.

Peter Sagan bol síce v hlavnom balíku, no ten nemal záujem navyšovať tempo a naháňať Hirschiho. Bola to určitým spôsobom nepríjemná zhoda okolností, keďže ďalší špurtéri odpadli a boli až úplne vzadu. Hirschi si napokon víťazstvo nenechal vyfúknuť a triumfoval v 12. etape Tour de France 2020. Sagan ale vyhral špurt hlavného balíka, skončil trinásty a získal dôležité 4 body. Perfektný výkon 30-ročného Žilinčana

V celkovej klasifikácii ostal žltým Primož Roglič, zelený je Bennett, najlepším vrchárom ostal Benoit Cosnefroy a jazdcom do 25 rokov Egan Bernal. Sagan má v bodovacej súťaži aktuálne manko na Bennetta 66 bodov, čo znamená, že pred nasledujúcimi dvomi horskými etapami sa v bodovacej súťaži nebude meniť poradie na prvom mieste.

Výsledky 12. etapy (Chauvigny – Sarran, 218 km)

1. Marc Hirschi (Švaj./Sunweb) 5:08:49 h, 2. Pierre Rolland (Fr./B&B Hotels-Vital Concept) +47 s, 3. Sören Kragh Andersen (Nór./Sunweb) +52, 4. Quentin Pacher (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 5. Jesus Herrada (Šp./Cofidis), 6. Max Schachmann (Nem./Bora-Hansgrohe), 7. Hugo Houle (Kan./Astana), 8. Sebastien Reichenbach (Švaj./Groupama-FDJ) všetci rovnaký čas, 9. Kenny Elissonde (Fr./Trek-Segafredo) +56, 10. Nicolas Roche (Ír./Sunweb) rovnaký čas, … 13. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +2:30

Celkové poradie

1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 2. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) +21 s, 3. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +28, 4. Romain Bardet (Fr./AG2R la Mondiale) +30, 5. Nairo Quintana (Kol./Arkea-Samsic) +32, 6. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) +32, 7. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +44, 8. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) +1:02, 9. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +1:15, 10. Mikel Landa (Šp./Bahrajn McLaren) +1:42

Bodovacia súťaž

1. Bennett 252 b, 2. SAGAN 186, 3. Coquard 162