Regióny Prešov Domáce Poprad Top

Tatry praskajú vo švíkoch. Pripravte si pevné nervy, na lanovky sa čaká aj hodiny

Zdroj: Facebook / Tatry

VYSOKÉ TATRY – Pekné počasie, koronavírus a krásy našich veľhôr. Tieto tri veci sa spojili a vytvorili totálnu hystériu. Z úst viacerých politikov je počuť odporúčanie, aby Slováci necestovali od zahraničia, ale radšej ostali doma a podporili náš cestovný ruch a naštartovali tak ekonomiku. Mnohí ich počúvli, avšak zrejme nečakali, aký efekt to bude mať. Viaceré kúpaliská, atrakcie či pamiatky praskajú vo švíkoch. Výnimkou nie sú ani naše Vysoké Tatry. Na sociálnych sieťach kolujú fotografie, na ktorých ľudia čakajú v dlhočizných radoch. No je situácia naozaj taká, ako sa prezentuje?

 

Turistické atrakcie v posledných dňoch praskajú vo švíkoch. Na Glob.sk ste sa už mohli dočítať o situácii z bojnickej ZOO, kde ľudia vo veľkom čakali pred vstupom a nedodržiavali pritom potrebné epidemiologické opatrenia. Na sociálnych sieťach sa v posledných dňoch šíria fotografie z Tatier, kde to je doslova hlava na hlave.

Vysoké Tatry lákali najmä zahraničných turistov, ktorí ich obľubovali či bola zima, alebo leto. Na každom kroku bolo počuť nejaký cudzí jazyk, teraz by ste ho ale hľadali asi veľmi ťažko. Do veľhôr sa presťahovali najmä Slováci, ktorí si užívajú leto tentokrát na Slovensku. Záujem má byť najmä o lanovky, ale aj o vychýrené turistické chodníky. Podľa dostupných fotografii iba málokto dodržiaval povinné rozostupy. Rúška v súčasnosti v exteriéri povinné nie sú, avšak treba, aby si tí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, držali navzájom odstup dva metre. To znamená, že ak nastúpia do lanovky, už rúško na sebe musia mať. Fotografia nižšie je zo začiatku týždňa, kedy ľudia čakali na lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso.

Ako to je naozaj

“Rady pred lanovkami sú spôsobené najmä tým, že v krátkom čase prídu k lanovkám naraz veľké počty hostí. Stáva sa to najmä v prípade pekného počasia v čase medzi 9:00-11:00. Keďže rešpektujeme priania našich hostí a z preventívnych dôvodov umožňujeme napríklad v 4 miestnych kabínkach cestovať aj menšiemu počtu klientov, zvyšujeme tým na jednej strane komfort, no na druhej strane  to tiež spôsobuje čakanie v radoch,” vysvetlil Marián Galajda z Tatry Mountain Resorts, ktoré prevádzkuje viaceré lanovky, svahy a hoteli vo Vysokých Tatrách. Ak sa Slováci chcú vyhnúť dlhočizným radom, odporúča im, aby zvolili neskorší čas návštevy lanovky. Tá podľa jeho slov premáva do 19:00.

“Doterajšia návštevnosť horských stredísk je výrazne ovplyvnená premenlivým počasím. Keďže skutočných letných dní bolo zatiaľ naozaj málo, má návštevnosť veľmi kolísavý charakter a nedosahuje úroveň uplynulého roka,” dodal. Podľa Galajdu je v ich prevádzkach, klientskych centrách, obslužných objektoch ako aj v samotných lanovkách povolený vstup iba s rúškom, k dispozícii sú aj dezinfekčné prostriedky. “Pred pokladňami a nástupnými stanicami sú usmernenia týkajúce sa dodržiavania odporúčaných pravidiel, ktoré v objektoch kontroluje obsluha zariadení. Disciplína pri dodržiavaní požiadaviek je vo väčšine prípadov dobrá, no nájdu sa aj výnimky, ktorým je potrebné to dovysvetliť,” uzavrel Galajda.

Nedisciplinovaní návštevníci

“Problémy” s veľkým množstvom turistov hlásia aj viaceré turistické chodníky. Rovnako, ako v prípade lanoviek je záujem aj o samostatný výstup k viacerým vrcholom. Mnohí zrejme ostali nemilo prekvapení aj pri pohľade na výstup na Rysy. Dlhočizné rady boli aj tam. Vo výške viac ako 2 500 metrov stáli tisíce ľudí na slnku, pričom rad sa ťahal ani nevedno kam.

Glob.sk v tejto veci oslovil riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka. Ako uviedol, zábery sú pravdivé a Tatry praskajú vo švíkoch. “Fotografie neklamú. Zažívame opak, ako počas korony, kedy v Tatrách nebolo ani nohy. Vtedy okrem iného bola aj sezónna uzávera a ľudia boli v práci, alebo doma. Ľudia teraz necestujú do zahraničia, je letná turistická sezóna a k tomu aj letné prázdniny, tak máme všetkých v národných parkoch,” vysvetlil situáciu.

Ako dodal, človek je tvor pohodlný a najviac ľudí je tam, kde sú lanovky, ktoré “vytiahnu ľudí bez námahy a potu čo najvyššie”. “Najväčší tlak je pochopiteľne tam, ale sú aj ľudia, ktorí idú aj do Západných Tatier či do Tatranskej Javoriny.” Dôvod, prečo bol o Rysy takí záujem vidí v tom, že ide o kultový výstup, kde bude veľa ľudí vždy. Prispieva k tomu aj to, že počas výstupu nájdu miesta, kde sa môžu občerstviť. “Človek má ambíciu dať si po túre nejaký ten guláš a pivo,” ozrejmil.

Ako dodal, to, že chodníky sú plné ľudí, je v ostatných rokoch celkom zvyčajné. V minulosti to však tak nebolo. Výnimkou je éra socializmu, kedy mohli ľudia cestovať iba v rámci Československa, alebo do vtedajšej Juhoslávie. Veľká časť z nich preto trávila dovolenku v Tatrách.

Otázna je však disciplína turistov. “V každej skupine ľudí sa nájdu takí, ktorí sú disciplinovaní, aj takí, ktorí sú menej, alebo vôbec. Čím viac ľudí navštívi Tatry, tým viac priestupkov máme. Robíme aj so služobným psom, pretože stretávame ľudí, ktorí sa naozaj nevedia vpratať do kože a vyberajú sa rádovo oveľa vyššie, ako je povolené,” vysvetlil Majko.

Najčastejšie dávajú pokuty za kúpanie sa v plesách, pohyb mimo turistický chodník, stanovanie, byvakovanie, ale mali už aj takých, ktorí zakladali oheň či zbierali lesné plody. Nájdu sa aj takí, ktorí vo veľkom používajú drony. “Ľudia sú zvyknutí z mestských parkov, že môžu psov pustiť na voľno. To však v národnom parku neplatí. Naozaj, snažme sa ostať ľuďmi a správajme sa tak, aby si krásy Slovenska mohli užiť aj ďalší a ďalšie generácie,” vyslovil na záver prosbu smerom k turistom. “Pokiaľ sa správame ako barbari, a to neviem, či som ten kmeň dokonca neurazil, tak sa nečudujme, že si zničíme to krásne, čo tu máme. Tatry nám závidí celá západná Európa a ak si ich zničíme, budeme za to môcť len a len my.”

Mohlo by vás zaujímať