Regióny Prešov Poprad

Tatranci spustili petíciu proti plánovanému vrtu geotermálnej vody v Tatranskej Lomnici. Obávajú sa arzénu

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

POPRAD – Tatranci spisujú petíciu proti prieskumnému vrtu geotermálnej vody, ktorý by mala realizovať súkromná spoločnosť na svojom pozemku v Tatranskej Lomnici. Ako dôvod uvádzajú, že vrt je plánovaný v tesnej blízkosti sídliska a neprimeraným spôsobom zasiahne do bežného života obyvateľov tejto tatranskej osady.

 

„Okrem dočasných zásahov, ako je nadmerná hlučnosť, spôsobí aj trvalé zásahy, a to, že voda z geotermálneho vrtu bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovať arzén, ktorý bude vypúšťaný do Hlbokého potoka, a ďalšie vplyvy na životné prostredie, ktoré sa nachádza v 3. stupni ochrany prírody národného parku TANAP, rovnako ako celé stredisko Tatranská Lomnica,“ píše sa v texte petície.

Petičiari už zaslali svoje pripomienky a požiadavky písomne na Odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade. Podľa Lucie Dubielovej, jednej z autoriek petície, vnímajú tamojší obyvatelia zámer spoločnosti ako ohrozenie. „Voda sa bude vypúšťať do Hlbokého potoka, a to je jeden z dôvodov, prečo sme žiadali okresný úrad, aby sa vypracovala takzvaná veľká EIA, teda posúdenie vplyvov na životné prostredie, aby sme si boli istí, že nebude vypúšťaný arzén,“ povedala pre agentúru SITA. Ďalším dôvodom je podľa nej aj hluk. „Sme v tichej časti, nie sme mesto, sme v národnom parku. Máme tu tiché prostredie, pre nás by bolo vŕtanie neprípustné. Je potrebné sa zamyslieť aj nad vplyvom hluku na obyvateľov, máme tu veľa starších ľudí a tých, ktorí vnímajú hluk veľmi citlivo,“ dodala.

Obava pre arzén

Dubielová vo svojej žiadosti adresovanej okresnému úradu žiada prepracovať dokumentáciu s doplnením výsledkov sledovania prietokov Hlbokého potoka, rovnako ju zaujíma, ako budú zaznamenávané priebežné prietoky, aby teplota geotermálnej vody aj po ochladení, napríklad na 14 stupňov, nespôsobila zmenu biodiverzity v potoku s trvalými následkami na ekosystém. Chce tiež vedieť, akým spôsobom bude zo získanej a následne vypúšťanej geotermálnej vody odstránený arzén pred vypustením vody do Hlbokého potoka. Svoje obavy, že vrtom získaná geotermálna voda bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovať arzén, zakladá na tom, že z geologického hľadiska ide o zhodný rezervoár geotermálnej vody s už existujúcimi vrtmi v Starej Lesnej a Veľkej Lomnici, pričom práve tá v Starej Lesnej vykazuje arzén, ktorý sa v malej miere vypúšťa do potoka.

Petičiari zároveň žiadajú uviesť reálne dôvody vrtu. Dubielová pripomenula, že podľa odborníkov je pre geotermálny vrt nutná hĺbka minimálne 1 200 metrov, nie plánovaných 500 metrov, naopak na tepelné čerpadlo bez použitia geotermálnej vody dostačuje vrt maximálne 200 metrov. Medzi ďalšími požiadavkami v súvislosti s prepracovaním projektu je aj nová hluková štúdia. Petičiari chcú tiež odpoveď na to, aké straty výplachu sa pri vŕtaní predpokladajú a aké protistratové materiály a chemikálie sa pri možných stratách budú požadovať.

Prieskumný vrt plánuje spoločnosť Autonova s. r. o. Ako sa uvádza v materiáloch na enviroportáli Ministerstva životného prostredia SR, pôjde o hydrogeologický vrt hĺbky do 500 metrov. „Hlavným cieľom hydrogeologického prieskumu bude overiť možnosť zachytenia termálnej vody v kolektoroch mezozoika do hĺbky 500 m, s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia,“ uvádza sa ďalej. Budúci realizátor uviedol, že ide o komplikovanú geologickú stavbu, preto uvedené parametre možno len predpokladať. Návrh vystrojenia vrtu bude odpovedať potenciálnemu využitiu v prípade pozitívnych výsledkov. Agentúra SITA oslovila aj spoločnosť Autonova s. r. o., ktorá sa zatiaľ k petícii nevyjadrila.