Politika Zahraničné

Taliban sľubuje v prípade zlyhania rokovaní s USA pokračovanie bojov

Trump označil rokovania s Talibanom za mŕtve. Zdroj: SITA/AP

KÁBUL – Afganské radikálne hnutie Taliban v utorok prisľúbilo, že bude pokračovať v boji proti americkým silám v Afganistane. Vyjadrenie nasledovalo krátko po tom, ako prezident Spojených štátov Donald Trump označil rokovania Washingtonu s Talibanon za “mŕtve” a uviedol, že americké sily zintenzívnili boj proti tomuto nepriateľovi.

 

“Mali sme dve cesty, ako ukončiť okupáciu v Afganistane – jednou bol džihád a boj, druhou rozhovory a vyjednávania,” povedal pre tlačovú agentúru AFP talibanský hovorca Zabíhulláh Mudžáhid. “Ak chce Trump zastaviť rozhovory, pôjdeme tou prvou cestou a (Američania) to čoskoro oľutujú,” upozornil.

Trump niekoľko hodín predtým vyhlásil, že “pokiaľ ide oňho”, rokovania s Talibanom považuje za “mŕtve”. Ešte v sobotu oznámil zrušenie ďalších stretnutí v reakcii na prihlásenie sa Talibanu k bombovému útoku v Kábule z 5. septembra, pri ktorom zahynulo 12 ľudí vrátane amerického vojaka.

Podľa aktuálneho príspevku Trumpa na Twitteri americké sily v Afganistane “zasiahli nepriateľa za posledné štyri dni tvrdšie než kedykoľvek za posledných desať rokov”.

Tajné rozhovory medzi USA a Talibanom prebiehali s prestávkami od júla 2018. Vzišiel z nich návrh dohody, ktorá počítala s odchodom približne 5400 amerických vojakov výmenou za záruky, že sa Afganistan nestane útočiskom pre extrémistické skupiny, ktoré budú odtiaľ pripravovať teroristické útoky.