Domáce Spoločnosť

Taliansky prokurátor spochybňuje rozpustenie vyšetrovacieho tímu Kuciak

Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii a terorizmu Federico Cefiero De Raho. Zdroj: TASR / LukṚ Grinaj

TRNAVA- Taliansky národný prokurátor pre boj proti mafii a terorizmu Federico Cafiero de Raho ocenil prácu vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na pondelkovej medzinárodnej konferencii Slovensko proti všetkým mafiám v Trnave tiež spochybnil rozhodnutie tento vyšetrovací tím rozpustiť. Konferenciu organizoval Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Talianskym veľvyslanectvom v Bratislave na podnet rodín Kuciakovcov a Kušnírovcov.

 

De Raho hovoril o zakorenení mafie na Slovensku a v Európe, o potrebe spoločnej legislatívy proti mafiám aj o pôsobení zločineckej organizácie ‘Ndrangheta na Slovensku. “Mafia sa snaží etablovať v krajinách, kde boj proti nej nie je taký silný. Zároveň pôsobí v odvetviach, ktoré nie sú výnimočné, no dá sa v nich ľahko investovať a zároveň ‘skryť’,” konštatoval de Raho. Taliansky prokurátor pre boj proti mafii a terorizmu uviedol, že sú pripravení na spoluprácu s inými krajinami.

Na konferencii vystúpili aj advokáti rodín zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Roman Kvasnica a Daniel Lipšic. Podľa Kvasnicu medzinárodná spolupráca pri vyšetrovaní vraždy bola mimoriadne nápomocná. Výsledky vyšetrovania podľa neho postupne ukázali, že slovenské štátne orgány, predovšetkým Policajný zbor aj Slovenská informačná služba nedokázali odhaliť a rozložiť páchanie závažnej organizovanej trestnej činnosti a nechali ju prerásť do podoby, ktorá začala ohrozovať a následne rozkladať zriadenie Slovenskej republiky.

Lipšic dodal, že treba dokončiť prácu, ktorú začal Ján Kuciak. “Ak sa niekto domnieval, že po vražde sa novinári zľaknú a prestanú písať o prepojení zločincov na justíciu a politiku, sa veľmi mýlil,” konštatoval. Rodičia Kuciaka a Kušnírovej považujú rozpustenie vyšetrovacieho tímu za neúctu voči zavraždeným. Zlatica Kušnírová vyzvala na podporu jeho obnovenia.

Na program konferencie bolo zaradené aj vystúpenie predsedu združenia Libera contro le mafie Luigiho Ciottiho, ktorý je lídrom občianskych protestov proti korupcii v Taliansku a tiež novinárky Marie Grazie Mazzoly na tému kto kryl na Slovensku impérium pašeráka drog Vadalu. V utorok (12. 11.) vystúpia so svojimi príspevkami slovenskí investigatívni novinári.

Čižnár sa stretol s talianskym národným prokurátorom pre boj proti mafii

Základy budúcej koordinácie a výmeny informácií v oblasti boja proti mafii a terorizmu prerokoval v pondelok generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár s talianskym národným prokurátorom pre boj proti mafii a terorizmu Federicom Cafierom de Rahom. Na stretnutí sa zúčastnil aj veľvyslanec Talianska v SR Gabriele Meucci. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Čižnár sa s de Rahom zhodli na tom, že táto prvá návšteva je dobrým základom pre budúcu bližšiu spoluprácu v konkrétnych trestných veciach. Obaja sa dohodli, že v najbližších týždňoch sa uskutoční stretnutie v úzkom kruhu na pôde Eurojustu, kde sa prerokuje súčinnosť v aktuálnych trestných veciach.

“Obojstrannú spoluprácu považujú za nevyhnutnú vzhľadom na páchanú kriminalitu, ktorá prekračuje štátne hranice. Stretnutie potvrdzuje, že obe zúčastnené strany pristupujú k problematike vzájomnej spolupráce v boji proti mafii a terorizmu s maximálnou vážnosťou, vysokou mierou zodpovednosti a vysokým záujmom eliminovať kriminalitu čo najúčinnejšie,” dodala k stretnutiu hovorkyňa prokuratúry.