Spoločnosť Top Zahraničné

Taliansko zažilo pred rokom tragédiu. Za smrť desiatok ľudí dodnes nikto nepyká

Na snímke riadený odstrel dvoch pilierov Morandiho diaľničného mosta v talianskom Janove 28. júna 2019. Zdroj: TASR/AP

JANOV – Pred rokom sa v talianskom Janove zrútil Morandiho most. Pri nešťastí prišlo o život 43 ľudí. Stavba nového mosta ide pomalšie, ako sa pôvodne predpokladalo. A nevie sa ani, či budú niekedy potrestaní vinníci katastrofy.

 

Kvôli výročiu tragédie prerušili v stredu vládne a opozičné strany aspoň na chvíľu politický boj. Uctiť si pamiatku obetí zrúteného mosta zo 14. augusta 2018 prišli do mesta aj prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. Napriek politickej kríze sa Mattarella spolu s lídrami politických strán na mieste nešťastia zúčastnili na spomienkovej omši.

Spomienkové podujatie sa začalo o 11:36 – presne v čase, keď sa minulý rok zrútil 200 metrov dlhý Morandiho most a zanechal po sebe 43 mŕtvych. Miestom pietnej spomienky bola stavebná plocha deviateho piliera nového mosta, ktorého stavba pokračuje. 

Jeho základný kameň položili 25. júna 2019. O tri dni neskôr vyhodili do vzduchu aj zvyšky starého mosta. Komplexná príprava na demoláciu trvala týždne. Ešte predtým postriekali jeho ruiny vodou, aby sa nešíril prach. Bolo to preto, že sa v konštrukcii našli stopy azbestu. 

Odstránenie zvyškov starého mosta a výstavba nového bude trvať dlhšie, ako sľubovali politici po katastrofe.  Aj súdy majú ťažkú úlohu. Bude  im takisto trvať dlho, kým rozhodnú, kto a v akej miere je zodpovedný za zrútenie Morandiho mosta a vyvodia proti vinníkom zodpovednosť.

Vládni predstavitelia však hneď po tragédii obvinili z pádu časti mosta diaľničnú akciovú spoločnosť Autostrade per l’Italia. Ide o divíziu spoločnosti Atlantia, ktorej vlastníkom je rodina Bennettonovcov.

Taliansky premiér Giuseppe Conte s príbuznou obete pádu Morandiho diaľničného mosta počas prvého výročia tragédie 14. augusta 2019 v Janove. Zdroj: TASR/AP

Prvá správa o príčinách

Pred pár dňami vydala komisia expertov svoju prvú správu o dôvodoch zrútenia. Za hlavnú príčinu je v nej uvedená slabá údržba, ale aj slabé stránky mosta, ktorý bol postavený v rokoch 1963-1967 podľa návrhu architekta Riccarda Morandiho. Rozhodujúcim faktorom zrútenia bola korózia na nosných oceľových lanách, ktoré boli zaliate do betónového plášťa.

Cez tento plášť prenikala k lanám aj slaná morská voda, ktorá urýchlila ich koróziu. Hrdzou boli najviac poškodené laná pripevnené k deviatemu pilieru. Práve ten sa zrútil 14. augusta 2018. Už pred rokmi boli laná vedúce k jedenástemu pilieru spevnené korzetom, pretože sa vedelo, že to je slabá stránka konštrukcie. Podobné práce sa mali odohrať v auguste 2018 aj na deviatom pilieri. K tomu už nedošlo.

Nie je jasné, či súdy niekedy potrestajú manažérov spoločnosti Autostrade. Ich právnici tvrdia, že bezprostrednou príčinou pádu bolo veľmi zlé počasie, zásah bleskom a silný dážď. 

Príbuzní obetí pádu Morandiho diaľničného mosta počas prvého výročia tragédie 14. augusta 2019 v Janove. Zdroj: TASR/AP

Kedy bude stáť nový most?

Nový železný most by mal byť hotový do polovice roku 2020. Krátko po katastrofe sa dokonca hovorilo, že bude stáť presne rok po kolapse Morendiho mosta, alebo aspoň do konca roka 2019. Nový most sa stavia podľa návrhu architekta Renza Piana.

Piano označuje svoju konštrukciu za jednoduchú, ale nie banálnu. Jeho most bude mať 19 pilierov a 43 vysokých svetiel na pamiatku každej obete katastrofy. Podľa architekta má vydržať “tisíc rokov”. Viadukt bude žiariť v jasných farbách. Nebudú pod ním žiadne obytné budovy, ale iba parky a športoviská. Náklady vo výške 200 miliónov eur bude znášať Autostrade, ktorá je dcérou holdingu Atlantia. V ňom má výrazný podiel známa rodina Benettonovcov.

Starosta Janova Marco Bucci predpokladá, že most sa dostane do prevádzky v polovici apríla 2020.

Galéria
Príbuzní obetí pádu Morandiho diaľničného mosta počas prvého výročia tragédie 14. augusta 2019 v Janove. Zdroj: TASR/AP
Na snímke riadený odstrel dvoch pilierov Morandiho diaľničného mosta v talianskom Janove 28. júna 2019. Zdroj: TASR/AP
Pohľad na zrútený diaľničný most Morandi v Janove 15. augusta 2018. Zdroj: TASR/AP
Ľudia sledujú ako žeriav odstraňuje časť Morandiho mosta v Janove 9. februára 2019. V talianskom meste Janov sa v piatok začala demolácia zvyškov Morandiho mosta, ktorého časť sa zrútila 14. augusta 2018. Zdroj: TASR/AP
KPohľad na zrútený diaľničný most Morandi v Janove 15. augusta 2018. Zdroj: TASR/AP
Pohľad na zrútený diaľničný most Morandi v Janove 15. augusta 2018. Zdroj: TASR/AP
Pohľad na zrútený diaľničný most Morandi v Janove 15. augusta 2018. Zdroj: TASR/AP
SPohľad na zrútený diaľničný most Morandi v Janove 15. augusta 2018. Zdroj: TASR/AP
Pohľad na zrútený diaľničný most Morandi v Janove 15. augusta 2018. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next