Spoločnosť Top Zahraničné

Talianski lekári dostali geniálny nápad. Našli možnú náhradu za dýchacie masky

Potápačské masky by mohli nahradiť pľúcne ventilátory. Zdroj: Twitter.com / DellAnnaLuca

RÍM – Nedostatok dýchacích prístrojov a aj samotných masiek je počas koronavírusovej krízy veľkou výzvou. Donútil lekárov ku kreatívnym riešeniam. Z Talianska pochádza nápad, podľa ktorého môže pacientom v kritickom stave pomáhať dýchať nasadenie potápačskej masky. Medzičasom sa tejto myšlienky chytili aj ďalšie európske štáty. Napríklad v Belgicku plánujú tento spôsob otestovať.

 

Ako sa dá z potápačskej masky urobiť maska pre dýchací prístroj, opísal na svojej stránke rímsky “Institute of Studies for the Integration of Systems” (ISINNOVA). Návod je zverejnený v rôznych jazykoch – taliansky, španielsky, rusky, nemecky, anglicky. Na internete sa tiež nachádza vysvetľujúce video.

V Belgicku spolupracuje nemocnica Erasme s výrobcom terapeutických pomôcok s Endo Tools Therapeutics, ktorý vyrobil  pre potápačské masky špeciálny nástavec. Tým sa má umožniť, aby sa potápačské masky napojili na bežné dýchacie prístroje a stlačený vzduch z nich sa nasmeroval do masiek a potom do pľúc pacienta.

Respirácia zabráni, aby skolabovali pľúcne mechúriky

Tento mechanizmus zabráni, aby skolabovali pľúcne mechúriky (alveoly). Pri zápale pľúc, ktorý vzniká pri ťažkom priebehu koronavírusovej infekcii, preniká do alveol vlhkosť. To môže byť život ohrozujúce.

“Masky sú určené pre pacientov so závažnými dýchacími ťažkosťami,” uviedol fyzioterapeut z nemocnice Erasme Frederic Bonnier, ktorý sa špecializuje na respiráciu. V pondelok (dnes) by mali začať testovať 50 masiek na pacientoch.

Dočasné riešenie, pokým nebude viac ventilátorov

Pri ťažkom zápale pľúc musia byť pacienti liečení na jednotkách intenzívnej starostlivosti a pripojení k dýchacím prístrojom. Pretože je počet dýchacích masiek nedostatočný, odborníci sa domnievajú, že potápačské masky by mohli byť dočasným riešením starostlivosti o pacientov, ktorí by mali byť byť liečení na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ale pre ktorých už nie sú ďalšie miesta.

Nevýhodou týchto masiek je to, že neboli vyrobené na lekárske účely a že sa dajú použiť len u jedného pacienta, povedal Bonnier. Napriek tomu verí, že kreatívne riešenie lekárov a ošetrovateľov pomôže v boji s koronavírusom.

Francúzsky výrobca športového tovaru Decathlon, ktorý daroval talianskym klinikám niekoľko potápačských masiek, prejavil záujem o využitie masiek na liečbu, ale zároveň vydal tiež varovanie. “V súčasnosti nemáme žiadne potvrdenie, že tieto riešenia naozaj fungujú,” uviedla spoločnosť na Twitteri.

Mohlo by vás zaujímať