Politika Zahraničné

Talianska loď zachránila stovku migrantov unikajúcich z Líbye

Ilustračné foto: TASR/AP

RÍM – Talianska nezisková iniciatíva Mediterranea Saving Humans v stredu oznámila, že jej loď vyzdvihla z mora približne 100 migrantov – vrátane tehotných žien a detí -, ktorí si podľa jej slov prešli v Líbyi “peklom”. Píše o tom agentúra DPA. 

 

Humanitárna organizácia na Twitteri napísala, že jej loď Mare Jonio zachránila migrantov vlnami unášaných v “preplnenom” gumovom člne s “už otvoreným ventilom”.

Medzi zachránenými utečencami bolo 26 žien, z nich “najmenej osem tehotných”, 22 detí mladších než desať rokov a “najmenej” ďalších šesť maloletých osôb.

Niektorí migranti boli podľa aktivistov “podchladení”, pričom viacerí mali “zjavné známky týrania a mučenia, ktoré utrpeli ešte v Líbyi”. “Všetci unikli pred peklom,” uviedla charitatívna organizácia.

Dodala, že momentálne čaká na pokyny talianskej pobrežnej stráže. DPA pripomenula, že za uplynulé týždne a mesiace Taliansko opakovane odmieta povoliť vylodiť sa plavidlám charitatívnych záchranných plavidiel.

V utorok talianske ministerstvo vnútra zakázalo nemeckej záchranárskej lodi Eleonore vplávať do teritoriálnych vôd krajiny. Na palube plavidla organizácie Lifeline sa nachádza taktiež približne stovka zachránených migrantov.