Domáce Politika Top

V prvej skúške v parlamente kotlebovci prepadli: Takto vyzerá boj proti oligarchom (systému)!

BRATISLAVA – Toto má byť ten avizovaný boj za potrestanie zločincov a spravodlivosť? Poslanci ĽSNS sa minulý týždeň v parlamente nepredviedli, hoci mali možnosť ukázať svojim voličom, že to myslia vážne.

Zrušiť amnestie udelené vtedy zastupujúcim prezidentom Vladimírom Mečiarom mal vo štvrtok za ambíciu poslanec za OĽaNO – NOVA Ján Budaj. So svojim ústavným návrhom neuspel, parlament jeho právnu normu neschválil. Za zrušenie amnestií hlasovalo 55 zo 129 poslancov.

Ako upozorňuje aktivista Juraj Smatana, medzi poslancami hlasujúcimi za nebol nik z ĽSNS. Šiesti sa zdržali, osem ich nehlasovalo vôbec. „Ešte stále niekto verí tomu, že ich cieľom je potrestanie zločincov a nastolenie spravodlivosti?“ vyjadril sa na Facebooku Smatana.

klub_lsns
Takto hlasovali poslanci ĽSNS – P znamená proti, 0 nehlasoval a ? zdržal sa.

Amnestie z roku 1998 boli udelené v súvislosti so skutkami, pri ktorých dodnes existuje podozrenie, že sa na trestnej činnosti podieľali štátne orgány. Podľa Budaja závažným zásahom do právneho štátu bolo tiež amnestovanie rozhodnutia vysokého vládneho činiteľa (ministra vnútra Gustáva Krajčiho) zmariť riadne pripravené a prezidentom vyhlásené referendum z 23. a 24. mája 1997 o vstupe SR do NATO a priamej voľbe hlavy štátu.

Zdroj: ph, SITA, Foto: Ján Zemiar, FB / Juraj Smatana