Politika Zahraničné

Takmer konečné výsledky volieb v Izraeli potvrdili patovú situáciu

Víťazom utorkových predčasných parlamentných volieb v Izraeli sa po zrátaní 99,8 percenta hlasov stal centristický blok Modrá a biela Bennyho Ganca. Zdroj: TASR/AP

JERUZALEM – Víťazom utorkových predčasných parlamentných volieb v Izraeli sa po zrátaní 99,8 percenta hlasov stal centristický blok Modrá a biela Bennyho Ganca, ktorý získal 33 poslaneckých kresiel. Druhá skončila strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Tá získala 31 mandátov.

 

Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa vyhlásenie izraelskej ústrednej volebnej komisie.

Ústredná volebná komisia tiež uviedla, že konečné oficiálne výsledky volieb do 120-členného Knesetu budú zverejnené v stredu.

Benny Ganc vo štvrtok vyhlásil, že vzhľadom na výsledok volieb by mal byť premiérom on. Zdôvodnil to tým, že Modrá a biela v sčítaní hlasov odovzdaných vo voľbách vedie nad Netanjahuovou stranou Likud.

Gancova strana súčasne vyslovila podozrenie, že zo strany Netanjahua ide o falošnú hru a chce na Modrú a bielu zvaliť zodpovednosť za prípadné vypísanie ďalších parlamentných volieb v Izraeli – v poradí tretích v tomto roku.

Netanjahu predtým Gancovi navrhol, aby sa čo najskôr stretli a bez (kladenia si) podmienok pracovali na vytvorení širokej jednotnej vlády zastupujúcej všetkých, ktorí veria v židovský demokratický Izrael.