Domáce Politika Top

Tak to musíte vidieť! Takýto trest dostal umelec, ktorý mal zničiť sovietsky pomník

KOŠICE – Už pozná rozsudok. Petra Kalmusa po viac ako roku odsúdili za to, že z pomníka v Košiciach údajne strhol kosáky a kladivá. Kontroverzný umelec ale tvrdí, že je to klamstvo založené na pochybnom svedectve.

Veľavravný je najmä jeho krátky komentár, ktorý zverejnil spoločne s fotografiou Trestného rozkazu. „Ku**a fix,” napísal na Facebooku. Súd ho odsúdil na štvormesačný podmienečný trest a pokutu 60 eur. V rozkaze sa píše, že sa uznáva vinným, že „dňa 20.8.2016 v čase okolo 23.50 hod. poškodil Pomník padlým II. Svetovej vojny – sovietskí  vojaci na Námestí Osloboditeľov v Košiciach“.

Pochybné svedectvo

Ako sa Kalmus vyjadril pre Denník N, súdu malo stačiť pochybné svedectvo. Jediným svedkom má byť podľa neho muž s priezviskom Pinčák, ktorý je členom KSS. Polícia vraj nedisponuje žiadnymi dôkazmi, ani záznamom z kamery.

„Je to neskutočne absurdné, až na hranici pochopiteľnosti,“ povedal Kalmus. Ako dodáva, zúčastnil sa aj stretnutia s mediálnou úradníčkou, ktorá mala sprostredkovať mimosúdnu dohodu, aby zaplatil pokutu 60 eur. To však odmietol. Voči trestnému rozkazu podal odpor.

Status Petra Kalmusa – FB / Peter Kalmus

Zdroj: ph, Foto: SITA / Ivan Fleischer, FB / Peter Kalmus