Zahraničné Politika Top

Tajné služby varujú. Rusko zmenilo stratégiu, takto chce ovplyvniť eurovoľby

Putinova vláda odmieta zasahovanie do eurovolieb. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Tajné služby sú presvedčené, že Rusko vidí vo voľbách do Európskeho parlamentu možnosť ako destabilizovať Európsku úniu (EÚ). Zjavne sa však zmenila stratégia, akou to chce dosiahnuť. Moskva na obvinenia reagovala jasnými slovami.

 

Rusko sa podľa európskych tajných služieb pokúša ovplyvniť voľby do europarlamentu. Podľa informácií “dpa” existuje snaha zo strany Moskvy prostredníctvom sociálnych sietí a viacjazyčného spravodajského portálu RT podporovať strany, ktoré sú naklonené Rusku alebo kritické k EÚ.

V hľadáčiku skrytej kampane sú najmä mladí ľudia. V rámci tejto taktiky je tiež spochybňovaná dôležitosť europarlamentu a tým aj samotného hlasovania. Voľby sa uskutočnia medzi 23. a 26. májom. 

Vysokopostavení predstavitelia tajných služieb tiež zdôrazňujú, že ruské akcie sú doposiaľ menej viditeľné, ako tomu bolo pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2016 alebo francúzskymi voľbami v roku 2017. V tom čase boli okrem iného zverejnené hacknuté maily demokratov s cieľom uškodiť ich kandidátke Hillary Clintonovej. Vo francúzskych voľbách bola pravicovo-populistická proruská kandidátka Marine Le Penová podporovaná ruskými peniazmi.

Vo francúzskych voľbách bola pravicovo-populistická proruská kandidátka Marine Le Penová podporovaná ruskými peniazmi. Zdroj: TASR/AP

Odvetné akcie viedli k zmene taktiky

Za jednu z príčin zmeny ruskej taktiky považujú tajné služby odvetné akcie: Minulý rok Európania a Američania ako odvetu za otravu dvojitého agenta nervovým plynom vyhostili 150 zamestnancov ruských veľvyslanectiev.  Prevažná väčšina z nich mali byť v skutočnosti špióni.  

Vďaka tejto akcii boli zničené siete, ktoré Rusko pomocou veľkých finančných prostriedkov a s veľkým úsilím vybudovalo, vysvetlil pre “dpa” jeden z predstaviteľov tajnej služby. Mimoriadne nepríjemné a imidž poškodzujúce pre Rusko boli aj holandské odhalenia v súvislosti s ruským odpočúvaním OPCW (Organizácia pre zákaz chemických zbraní). V tomto prípade bola verejnosť ako v žiadnom prípade v minulosti presne informovaná o tom, ako Rusko koná. Dôsledkom odhalenia bola vlna rozhorčenia a odporu.

Na snímke je sídlo Organizácie pre zákaz chemických zbraní. Zdroj: TASR/AP

Kto sa ukrýva za ovplyvňovaním

Kto presne sa za ruskými kampaňami na ovplyvnenie eurovolieb skrýva, je aj pre tajné služby veľmi ťažké určiť. Vychádza sa však z toho, že strategické ciele určuje politické vedenie v Moskve. Tie môžu napríklad obsahovať podporu proruských síl alebo vyvolanie sporov v rámci EÚ a NATO.

Tieto ciele sa potom snažia naplniť rôzne útvary alebo jednotliví aktéri nezávisle na sebe a bez veľkej koordinácie. Popri ruskej spravodajskej službe FSB a zahraničnej spravodajskej službe GRU je aktívna aj tzv. Internet Research Agency v Petrohrade. Tá sa snaží vplývať na verejnú mienku na internete – napríklad ovplyvňovaním nálad v diskusných fórach alebo šírením príslušného obsahu na sociálnych sieťach (Twitter, Facebook) prostredníctvom fingovanej identity.

Sídlo ruskej tajnej služby FSB. Zdroj: TASR/AP

Moskva obvinenia odmieta

Vláda Vladimira Putina v Moskve odmieta všetky obvinenia ako neopodstatnené. Rusko nezasahuje do eurovolieb a nemá v úmysle ani do žiadnych iných volieb zasahovať, uviedlo ruské ministerstvo zahraničia pre “dpa”. Európska únia je v kríze, keď tradičné strany nedokážu osloviť voličov a to posilňuje populistov a euroskeptikov.

“Pri takej radikálnej zmene je veľkým pokušením, hľadať niekoho zvonka, kto je vinný za tento proces,” napísalo provokatívne ministerstvo smerom na EÚ. Je jednoduchšie vysvetliť úspechy populistov a nacionalistov “deštruktívnymi vplyvmi” zvonka.