Top Zahraničné

Tájfún Jebi udrel na Japonsko

Zdroj: Joint Typhoon Warning Center

V Osake zatvorili zábavný park Universal Studios Japan a tiež americký konzulát.

TOKIO (SITA/TASR) – Japonsko zasiahol tajfún, ktorý so sebou prináša vietor s rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu, v nárazoch až 215 kilometrov za hodinu. Informovala o tom Japonská meteorologická agentúra.

Úrady už zrušili viac ako 600 domácich letov a obmedzili aj prevádzku rýchlovlaku z Osaky do Hirošimy. V Osake zatvorili zábavný park Universal Studios Japan a tiež americký konzulát. Premiér Šinzó Abe zrušil plánovanú cestu na ostrov Kjúšu.

Tajfún Jebi  prináša prudké dažde a silný vietor. Búrka postupovala na severovýchod rýchlosťou 55 km/h. Sprievodné vetry dosahovali rýchlosť 162 km/h, v nárazoch až 216 km/h.
Predpoludním priniesol tajfún za jednu hodinu 83 milimetrov zrážok meste Kamikacu a 80 milimetrov v Higašikagawa na juhozápade ostrova Šikoku, informoval japonský kanál NHK.
Meteorológovia varovali pred záplavami, silným vetrom a prudkým dažďom, ktoré majú zasiahnuť väčšinu územia krajiny. V oblastiach Kinki a Šikoku môže búrka vyvolať aj vlny s výškou do 12 metrov.
Meteorologický ústav predpovedal do stredy obeda zrážky v objeme 400 milimetrov v oblastiach Kinki a Kantó, kam patrí aj hlavné mesto Tokio, a 500 milimetrov v oblasti Tókai na pobreží Tichého oceánu, 120 kilometrov severovýchodne od Tokia.
Začiatkom júla sužovali západné Japonsko prudké dažde. Spôsobili zosuvy pôdy a záplavy a zničili domy a cesty. S 226 obeťami na životoch a desiatimi nezvestnými sú najničivejšou prírodnou katastrofou za posledných 30 rokov.