Spoločnosť Zahraničné

Tajfún Haišen smeruje ku Kórei po tom, ako zasiahol Japonsko

Zdroj: TASR / AP

SOUL/TOKIO – Južná Kórea očakávala v pondelok príchod tajfúnu Haišen po tom, ako zasiahol ostrovy v južnom Japonsku, cez ktoré sa však prehnal zjavne bez závažných škôd alebo obetí. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Tajfún s rýchlosťou vetra do 144 kilometrov za hodinu smeruje na sever k druhému najväčšiemu juhokórejskému mestu Pusan, uviedla meteorologická služba Južnej Kórey.

Silný vietor už spôsobil prerušenie dodávok elektriny do 5000 domácností na južnom cípe Kórejského polostrova vrátane dovolenkového ostrova Čedžu, ktorý od soboty hlásil viac ako 473 milimetrov zrážok.

Úrady evakuovali takmer 1000 ľudí a zrušených bolo vyše 300 letov na desiatich letiskách. Vláda oznámila aj pozastavenie vstupu do národných parkov a zastavenie časti železničnej dopravy.

V Japonsku bolo v pondelok ráno ešte približne 440.000 domov na juhozápade regiónu Kjúšu bez elektrickej energie, informovala verejnoprávna stanica NHK. Zranenia utrpelo 32 ľudí vrátane ženy, ktorá v tme spadla zo schodov, a štyroch ľudí, ktorých porezalo sklo z rozbitých okien evakuačného strediska.

V regióne, ktorý sa stále spamätáva zo silných dažďov a záplav z júla, pri ktorých prišlo o život 83 ľudí, nariadili evakuáciu takmer dvoch miliónov obyvateľov.

Tajfún Haišen prichádza len niekoľko dní po tajfúne Maysak, ktorý na Kórejskom polostrove zanechal najmenej dvoch mŕtvych a tisíce ľudí bez prúdu.

Haišen by mal podľa očakávaní v pondelok večer prejsť aj okolo prístavného mesta Čchongdžin na severovýchode Severnej Kórey.

Severokórejské poľnohospodárstvo je mimoriadne zraniteľné nepriazňou počasia a tohtoročné búrky a záplavy vyvolali obavy, pokiaľ ide o chúlostivú potravinovú situáciu v krajine.

Severokórejský vodca Kim Čong-un si v sobotu prezrel pobrežné oblasti zasiahnuté tajfúnom Maysak a nariadil členom strany, aby sa zapojili do odstraňovania následkov.