Domáce Politika Top

Danko nechce, aby sa politici obviňovali, chce meniť zákon

BRATISLAVA – Nezhodám v koalícii, vzťahu medzi predsedom strany Smeru-SD Robertom Ficom, predsedom vlády Petrom Pellegrinim a koaličnými partnermi, zahraničnej politike, ale aj výberu nového policajného prezidenta a jeho kompetenciám sa v relácii televízie TA3 V politike venoval predseda SNS a NR SR Andrej Danko. V relácii vystúpil aj policajný prezident Tibor Gašpar.

Danko trvá na tom, že v koalícii, respektíve medzi ním a Pellegrinim vážne nezhody nie sú, vadilo mu ale, že sa o odchode ministra vnútra Tomáša Druckera a policajného prezidenta Tibora Gašpara dozvedel z televízie. „Ja som išiel do vlády s Bélom Bugárom a Robertom Ficom. Predseda Smeru sa rozhodol vytvoriť model, ktorý tu už bol a nedopadol šťastne,“ povedal dnes Danko s tým, že bude treba nový mechanizmus. Trvá na tom, že jeho partnermi v koalícii sú predsedovia strán. Pellegrini má podľa neho dosť priestoru na autonómne rozhodovanie, ale tiež sa občas pýta, „kto je partner pri strategických rozhodnutiach,“ priznal Danko.

Pripomenul, že mu prekážala pozícia Slovenska k vojenskému zásahu spojencov v Sýrii. Otázku fungovania modelu, keď predseda najsilnejšej strany nie je predsedom vlády, pomôže podľa Danka vyriešiť nadchádzajúci snem Smeru. Zdôraznil, že SNS napätie nevytvára, iba sa hlási o svoje miesto. Podľa predsedu SNS národniari ukázali, že sú zodpovedným partnerom počas nedávnej politickej krízy. Dnes aj pre nedávne udalosti chodí na zahraničné pracovné cesty a vysvetľuje partnerom, čo sa na Slovensku od vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej zmenilo.

Danko v relácii avizoval, že chce zmeniť zákon o ochrane osobnosti. Podľa neho je slovenská politika o obviňovaní, a to mu vadí. Preto chce, aby boli v novom zákone lehoty, dokedy ten, čo obviňuje, bude musieť predložiť dôkazy. „Ak vás človek obviní a nepredloží dôkazy, bude ho to veľmi mrzieť,“ povedal Danko.

Pokiaľ ide o policajného prezidenta, podľa neho sa cez Tibora Gašpara personifikovala celá polícia a jej nefunkčnosť. Otázka, ako dlho by mal byť policajný prezident vo funkcii a kto by ho mal menovať, je podľa neho relevatná. Dôležitejšie ako osoby sú ale podľa Danka mechanizmy, napríklad medzi súdmi, políciou a prokuratúrou. Otázkou je aj, aké kompetencie nový prezident Policajného zboru bude mať.

V relácii vystúpil aj končiaci policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý bude 15. mája vo funkcii šesť rokov. Gašpar, ktorý bude vo funkcii do konca budúceho mesiaca, odmietol akékoľvek zasahovanie zo strany politikov do práce polície. Tomáš Drucker mal podľa neho vo svojej funkcii dobrý prístup, váži si, že nenašiel dôvod odvolať ho. Je presvedčený, že ktokoľvek príde po Druckerovi, bude sa na neho útočiť.

Gašparovi takisto prekáža, že ľudia, ktorí volali po jeho odchode, pár hodín po oznámení o tom, že naozaj odíde, začali tvrdiť, že je len figúrka a že to nestačí. Dôvody, prečo teraz musí odísť, podľa neho pred vraždou nikto nehovoril. Vyhlásil, že sa vždy cítil ako profesionál, nie politický nominant. Policajný prezident sa vyjadril aj ku kritike k svojmu zotrvaniu do konca mája. Tí, čo hovoria, že je tam preto, aby ešte „zametal“, podľa neho absolútne nerozumejú práci polície.