Politika Top Zahraničné

Systém zlyhal, migranti majú dvere otvorené: Toto sú najväčšie mýty o utečeneckej kríze

BRUSEL – Brusel vyvracia mýty o migrácii. Európska únia sa v novom dokumente rozhodla, že obháji svoj prácu v oblasti prijímania utečencov a uvedie veci na pravú mieru.

Mýty uvádzajú, že systém zlyhal, pretože neumožňuje získať kontrolu nad tým, kto prichádza do EÚ, a to, že nelegálni migranti vraj majú otvorené dvere. Únia uvádza, že „zmodernizovala a posilnila systém ochrany hraníc” a nelegálni migranti, ktorí nemajú právo na pobyt v EÚ, by mali byť navrátení do svojich krajín.

Únia v dokumente tvrdí, že na vzniknutú situáciu odpovedala novými opatreniami a vyčlenením prostriedkov na ochranu hraníc a riadenie migrácie. Medzi najdôležitejšía opatrenia zaradila vytváranie hotspotov – registračných centier, rozklad pašeráckych sietí, spoluprácu s tretími krajinami pri riešení pôvodných príčin nelegálnej migrácie či ochranu vonkajších hraníc EÚ.

Čo sa ešte má zlepšiť

Ako uvádza EÚ, nie všetko je však úplne ružové. Očakáva, že členské štáty pomôžu Taliansku a Grécku, kde sa stále nachádzajú migranti, ktorú sú oprávnení na premiestnenie. Taliansko je navyše stále pod veľkým tlakom.

„V roku 2016 zaznamenalo rekordný počet 123 000 žiadateľov o azyl (podľa Eurostatu),” vysvetľuje dokument situáciu na juhu Európy. Krajina z Apeninského polostrova dostala cez núdzové financovanie 147 miliónov eur a navýšila tak .

Málo migrantov, ktorí sa vrátia domov

Podľa EÚ je problémom aj nízky počet migrantov, ktorí sa po zamietnutí ich žiadostí o azyl vrátia domov. Malo to priviesť k dohodám, ktoré tretím krajinám stanovujú povinnosti, ako zaobchádzať s ľuďmi, ktorí sa vrátia z EÚ.

„Okrem toho sa členské štáty EÚ dohodli, že sprísnia uplatňovanie pravidiel návratu migrantov, v tom im bude pomáhať Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž,” uvádza únia.

Zdroj: ph, Foto: SITA