Domáce Politika

Systém musí firmy motivovať k ochrane životného prostredia, myslí si Sólymos

László Sólymos. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Systém musí firmy, a to najmä výrobné podniky, motivovať k tomu, aby investovali do technológií a snažili sa pri svojej činnosti dbať na ochranu životného prostredia. Uviedol to minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Podľa neho má Slovensko stále rezervy v oblasti postihovania kriminality týkajúcej sa životného prostredia. Preto bola zriadená environmentálna polícia, ktorá sa špecializuje na ekologickú trestnú činnosť. Tento krok má priniesť užšiu spoluprácu štátnych orgánov.

Kompetencie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) boli doteraz obmedzené. SIŽP sa na každú kontrolu musela dopredu nahlásiť, čo dávalo firmám možnosť zakryť stopy po páchaní trestnej činnosti. Týkalo sa to aj spoločností, ktorých činnosť podliehala tzv. integrovanému povoleniu, pri ktorom SIŽP kontrolovala prevádzky automaticky. Po novom však SIŽP úzko spolupracuje s environmentálnou políciou, ktorá môže do firiem vstupovať neohlásene, čím sa zvýšila možnosť odhaľovania trestnej činnosti. „Keď ľudia cítili z prevádzok zápach alebo spozorovali únik látok, SIŽP sa musela dopredu nahlásiť na kontrolu. Teraz to je a bude iné. V sprievode polície budú môcť prevádzku skontrolovať okamžite a firmy sú povinné ich vpustiť do areálu,“ vysvetlil minister.

V prípade zistenia porušení zákona je SIŽP oprávnená udeliť firme, ktorá porušuje zákon, pokutu. MŽP trvá na tom, aby sa SIŽP pri sankciách prikláňala k horným sadzbám pokút. „Ak budeme udržiavať systém, v ktorom bude pre firmy lacnejšie zaplatiť pokutu ako dodržiavať zákon, nepohneme sa z miesta. Som presvedčený, že systém musí byť nastavený naopak. Teda, aby motivoval podniky investovať do technológií a dodržiavať platné normy,“ dodal Sólymos.

SIŽP do polovice decembra 2019 prijala 566 podnetov. V roku 2018 zistila porušenie zákona v 345 prípadoch z celkového počtu 1342 podnetov. Celkovo v roku 2018 uložila 651 pokút vo výške 1 208 567 eur. Polícia v roku 2018 riešila 1429 porušení zákona, z ktorých sa 829 prípadov (58,01 percenta) podarilo objasniť. V 51 percentách policajných prípadov išlo o krádeže dreva.