Zahraničné

Sýrsky prezident Asad je s dohodou o prímerí spokojný

Bášar Asad. Zdroj: SITA/SANA via AP, File

DAMASK – Sýrsky prezident Bašár Asad vyjadril v piatok spokojnosť s dohodou o prímerí v provincii Idlib na severozápade Sýrie, ktorú vo štvrtok dosiahli v Moskve ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentúra AFP.

Počas telefonického rozhovoru so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom “vyjadril prezident Asad svoju spokojnosť s tým, čo sa ruskému vedeniu podarilo dosiahnuť počas stretnutia s tureckým prezidentom v Moskve”, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie sýrskeho prezidenta.

Dosiahnutie dohody o prímerí, ktoré sa má začať v piatok po polnoci, ohlásili Putin a Erdogan vo štvrtok po šiestich hodinách rokovaní v Moskve. Obe strany sa zároveň dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom. Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Dosiahnutie dohody o prímerí, ktoré sa má začať v piatok po polnoci, ohlásili Putin a Erdogan po šiestich hodinách rokovaní v Moskve. Obe strany sa zároveň dohodli na vytvorení bezpečnej zóny pre civilné obyvateľstvo v provincii Idlib neďaleko hranice s Tureckom. Ide o poslednú baštu povstalcov bojujúcich proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Rusko a Turecko sa v roku 2018 dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, ale sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa snažia o opätovné dobytie tohto posledného veľkého regiónu, ktorý nemajú pod kontrolou.

V poslednom čase sa provincia Idlib stala dejiskom konfliktu medzi Tureckom, ktoré podporuje niektoré skupiny povstalcov, a sýrskym vládnym režimom podporovaným Ruskom. Pri minulotýždňovom nálete sýrskych vládnych síl podporovaných Ruskom v provincii Idlib zahynulo viac ako 30 príslušníkov tureckých ozbrojených síl, na čo Ankara reagovala odvetnými útokmi.