Politika Zahraničné

Syn Usámu bin Ládina Hamza je mŕtvy, oznámil americký minister obrany

Zdroj: TASR/CIA via AP

WASHINGTON – Americký minister obrany Mark Esper potvrdil smrť Hamzu bin Ládina – syna a “korunného princa” bývalého vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Esper to uviedol v stredu vo večerných hodinách miestneho času v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

“Mám takú informáciu,” odpovedal Esper na otázku, či je Hamza bin Ládin mŕtvy. “Nemám k dispozícii detaily a nie som si istý, do akej miery by som sa s nimi mohol o ne podeliť,” dodal minister. Americké médiá informovali ešte na začiatku augusta s odvolaním sa na príslušníkov americkej rozviedky o tom, že Hamza bin Ládin bol zabitý v priebehu posledných dvoch rokov, počas špeciálnej operácie, na ktorej sa podieľali aj Spojené štáty.

Americký prezident Donald Trump, ako aj iní predstavitelia americkej vlády odmietli vtedy tieto informácie potvrdiť alebo vyvrátiť. “Nechcem to komentovať,” odpovedal v tejto súvislosti na otázku novinárov Trump. Hamza, syn bin Ládinovej tretej ženy a v poradí 15. z jeho 20 detí, sa dožil veku približne 30 rokov a podľa vyjadrenia amerického ministerstva zahraničných vecí bol vnímaný ako “nastupujúci líder al-Káidy” a “korunný princ džihádu”.