Top Zahraničné

Sydney privítalo nový rok tradičným veľkolepým ohňostrojom

SYDNEY – Najväčšie austrálske mesto Sydney privítalo dnes nový rok 2016 tradične veľkolepým ohňostrojom. Oslavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, avšak voči mestu nebola zaregistrovaná žiadna konkrétne teroristická hrozba, uviedla agentúra DPA.

Na brehoch sydneyského prístavu sa aj tentoraz zhromaždili státisíce ľudí. Oslavy vyvrcholili veľkolepou svetelnou šou o polnoci miestneho času (14.00 h SEČ), ktorá trvala okolo 20 minút a stála v prepočte približne 4,7 milióna eur.

Niektorí návštevníci už v utorok utáborili v prístave, aby získali najlepšie miesta na sledovanie ohňostroja.

Priebeh vlaňajších osláv poznačila krvavá rukojemnícka dráma, ktorá sa odohrala v centre Sydney. Do kaviarne Lindt vnikol 15. decembra ozbrojený iránsky emigrant a zadržiaval v nej 18 rukojemníkov. Drámu ukončil po 16 hodinách zásah polície. O život prišiel páchateľ a dvaja rukojemníci.

Sydney vďaka svojej polohe neďaleko dátumovej hranice oslavuje nový rok ako jedna z prvých svetových metropol a pýši sa najväčšími novoročnými oslavami v celom regióne.

O dve hodiny skôr než v Sydney privítali nový rok na Novom Zélande. Hlavné oslavy sa konali v najväčšom meste Auckland, kde ohňostroj odpálili z tamojšej televíznej veže Sky Tower.