Ekonomika Komentáre a názory

Komentár: Svitanie pre Bitcoin v Argentíne

Posledná adventná nedeľa pred  Vianocami je tu, a s ňou aj náš posledný komentár o dianí medzi kryptomenami. Samozrejme posledný v tomto roku, pričom v tom budúcom budeme pokračovať v rovnakom intervale. Aj tentoraz sa správy niesli skôr v pozitívnom svetle pre Bitcoin, ktovie možno to je tou predvianočnou náladou.

Kladný postoj voči Bitcoinu prichádza z Argentíny, kde nový prezident Mauricio Macri sa 10. decembra naplno ujal funkcie. Po tom čo krajina čelí dvojcifernej inflácii, nízkym rezervám zahraničných mien a problémoch s dlhom, sa do funkcie dostal človek, ktorý je naklonený liberálnym myšlienkam. Na začiatok si dal za cieľ bojovať s devízovými kontrolami, ale aj s korupciou, chudobou a drogovou činnosťou. Výhody Bitcoinu chce použiť práve proti korupcii v krajine, kde by sa pomocou neho dala dosiahnuť vyššia transparentnosť vo verejnom sektore. Bitcoin tak svojimi vlastnosťami sľubuje práve to, čo potrebujete proti korupcii. Je transparentný, uchováva údaje o transakciách a konkrétne dáta sa nedajú zmeniť bez dostatočnej výpočtovej sily. Uvidíme či nový prezident tento boj vyhrá, každopádne je to krok správnym smerom pre Argentínu.

Pozitívne vníma Bitcoin aj ukrajinská najväčšia banka PrivatBank, keď berieme do úvahy veľkosť aktív. Tá začala akceptovať Bitcoin od bežných občanov. V prípade, že vám bežný obchodník umožní platbu v Bitcoinoch, vy len zaplatíte a banka vaše peniaze podľa aktuálneho kurzu prevedie do príslušnej meny na obchodníkov účet. Táto novinka tak nasleduje po oznámení spoločnosti Coin ATM Radar, ktorá nedávno rozmiestnila 16 000 Bitcoin automatov po celej krajine.

Naopak pesimizmus a skepsa zaviala pre Bitcoin z KeneArménska. Obe centrálne banky sa vyjadrili, že Bitcoin nepovažujú za menu a neodporúčajú jej používanie. Pretože je pre obyvateľstvo nevyspytateľná a mohli by tak prísť o svoje úspory. To je ale prekrúcanie faktov, keďže Bitcoin je už stabilnejší ako po minulé roky. Obyvateľom by tak slúžil ako alternatíva ku miestnym menám.

Samozrejme musíme sa pozrieť aj na technologickú stránku. Po viac ako roku, čo Satoshi Labspredstavila offline zariadenie na uchovanie privátnych kľúčov Trezor, sa na trhu objavil aj konkurent. KeepKey funguje na podobnom princípe a má aj podobné vlastnosti. Jeho výhodou je len jednoduchšie používanie a niekoľko úprav na kráse, ako napríklad väčší displej. KeepKey má okrem toho trikrát dlhšiu životnosť batérie, ktorú ešte plánuje predĺžiť a rovnako podľa vývojárom má lepší systém obnovenia privátnych kľúčov. Nová konkurencia môže byť každopádne len prínosom pre rozvoj prostredia kryptomien, keďže sa zvýši ich bezpečnosť voči krádeži privátnych kľúčov.

Americké ministerstvo bezpečnosti (US Department of Homeland Security) vyhlásilo projekt pre spoločnosti zaoberajúce sa Bitcoinom. Vyzvalo ich aby predložili návrhy pomocou ktorých by sa na základe blockchainu dala zlepšiť bezpečnosť krajiny. Projekt je rozdelený do troch fáz, pričom každá poskytne lepšie financovanie. V poslednej fáze už by to mal byť projekt, ktorý bude dokončený a financovaný cez program Small Business Innovation Research.

Už niekoľkokrát spomínané konzorcium bánk R3 v súčasnosti prijalo ďalších 12 bánk. Konkrétne Banco Santander, Danske Bank, Intesa Sanpaolo, Natixis, Nomura, Northern Trust, OP Financial Group, Scotiabank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, US Bancorp, Westpac Banking Corporation and BMO Financial Group. Toto konzorcium už  tvorí 42 bánk, ktoré spolupracujú so spoločnosťou R3CEV, ktorá pracuje na finančných technológiách na báze Bitcoinu a blockchainu.

Nakoniec by sa patrilo popriať Šťastné a veselé Vianoce a úspešný rok 2016. Rovnako dúfame, že bude úspešný alebo ešte úspešnejší aj pre kryptomeny.

Martin Lindák

Analytik Nadácie F.A. Hayeka