Zahraničné Spoločnosť

Sviatok plný kontroverzie. Pre niektorých pocta, pre iných skaza

Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Američania si v pondelok pripomenuli štátnym sviatkom Kolumbov deň (Columbus Day) objaviteľa kontinentu Krištofa Kolumba. Sviatok však má v krajine kontroverzný charakter. Kým pre niektorých je vzdaním pocty Kolumbovi a tiež oslavou európskeho dedičstva, iní pripomínajú skazu, ktorú objavenie kontinentu prinieslo domorodému obyvateľstvu.

Viaceré organizácie a združenia volajú po zrušení tohto sviatku a pridávajú sa k nim aj miestne a štátne správy. Niektoré mestá na Kolumbov deň organizujú festivaly indiánskej kultúry a dedičstva. Tento rok sa k nim po prvý raz pridalo aj známe veľkomesto Los Angeles, ktoré usporiadalo Deň domorodého obyvateľstva.

Kolumbus podľa kritikov sviatku svojím príchodom spustil kolonizáciu krajiny a zničenie domorodého obyvateľstva, čo nie je hodné oslavovania. Práve v Los Angeles je podľa Centra pre výskum amerických Indiánov pri Kalifornskej univerzite najväčšia populácia domorodých obyvateľov spomedzi všetkých amerických miest.

Kolumbov deň už v minulosti vymenili za sviatky oslavujúce domorodé obyvateľstvo aj mestá San Francisco, Denver, Seattle, Phoenix, Anchorage na Aljaške a dokonca aj mesto Columbus v štáte Ohio, ktoré je pomenované práve po talianskom moreplavcovi. K protestujúcim sa pridali dokonca už aj viaceré štáty, napríklad Havaj, Aljaška, Južná Dakota či Vermont.

Deň Krištofa Kolumba pripomína príchod európskeho moreplavca do Nového sveta 12. októbra 1492. Sviatok sa v mnohých mestách a štátoch neoficiálne slávil už v 18. storočí. Oficiálnym federálnym sviatkom sa stal v roku 1937. Slávi sa vždy v druhý októbrový pondelok a typické sú preň festivaly európskej, najmä talianskej kultúry.

V štáte Honduras sa demonštranti búrili voči Columbus day. Zdroj: TASR / AP