Domáca Domáce Ekonomika Spoločnosť

Sviatky sú rizikovejšie na poistné udalosti. Alkohol môže zapríčiniť krátenie plnenia

Ilustračná fotol: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA  – Vianoce by mali byť sviatkami pokoja, no poisťovne počas týchto dní každoročne zaznamenávajú stovky poistných udalostí. “Aj vianočné poistné udalosti sú dôkazom toho, že aj malá nepozornosť dokáže na našom majetku spôsobiť veľké škody alebo si ublížime na zdraví a skončíme v nemocnici v tom najnevhodnejšom čase,” hovorí riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.

Požiare z adventných vencov, úrazy pri predvianočnom upratovaní, nervozita na cestách spojená s kolíziami vozidiel ako aj spory s e-shopmi pri nákupe vianočných darčekov. To sú časté škody, ktoré poisťovne evidujú v adventnom a vianočnom období. “Radíme neodchádzať z domu, kým sa nepresvedčíte, že ste uhasili sviečky,” hovorí riaditeľka oddelenia komunikácie poisťovne Uniqa Silvia Vlasková. Tiež treba dávať pozor pri nákupe elektrických sviečok pochybného pôvodu. Poisťovne každoročne likvidujú niekoľko požiarov spôsobených práve touto príčinou.

Väčšina slovenských domácností absolvuje pred Vianocami podľa Vlaskovej doslova upratovací maratón a mnohí si chcú domov navyše slávnostne vyzdobiť. Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve obdobie decembra. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu či schovávaní vianočných darčekov.

Okolo Vianoc a Nového roka sa vydávajú na cesty sviatoční vodiči, ktorí nemajú dosť skúseností. V období sviatkov preto eviduje Uniqa až o štvrtinu viac stretov vozidiel a parkovacích škôd. “Z tohto pohľadu vyzerá najpokojnejší Štedrý deň, keď evidujeme najmenej škôd z havarijného poistenia či povinného zmluvného poistenia,” vysvetľuje Silvia Vlasková. Pozor by si Slováci mali dávať aj na konzumáciu alkoholu. “Ak má alkohol príčinnú súvislosť so vznikom škody alebo jej výškou, môže poisťovňa pristúpiť ku kráteniu poistného plnenia,” dodala Vlasková.

Riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor zároveň doplnil, že klienti veľakrát ani nevedia, čo všetko zahŕňa ich poistenie domácnosti a nehnuteľnosti, havarijná poistka alebo poistenie zodpovednosti za škodu. Ani to, v akých prípadoch im poistenie pomôže, a na ktoré situácie sa naopak nevzťahuje.