Zahraničné Domáce Spoločnosť Spoločnosť Top

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila kvôli koronavírusu globálny stav núdze. Slovensko hlási ďalšie podozrenia

Na snímke zdravotníci v ochranných odevoch, ktorí priviezli Slovákov s príznakmi koronavírusu z FNsP Žilina do nemocnice v Martine 30. januára 2020. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽENEVA – Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil vo štvrtok stav globálnej zdravotnej núdze. Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom 2019-nCoV, ktorý sa do viacerých krajín rozšíril z Číny. Informoval o tom na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Celosvetovo je potvrdených 7818 prípadov nákazy novým koronavírusom, z ktorých 7736 je v Číne. V 1370 prípadoch ide o ťažkú formu nákazy. V ďalších 12.167 prípadoch existuje podozrenie na nákazu. K dnešnému dňu nákaze novým koronavírusom podľahlo 170 ľudí.

Okrem Číny bolo potvrdených 98 prípadov nákazy v 18 krajinách sveta vrátane ôsmich prípadov prenosu nákazy z človeka na človeka, ku ktorým došlo v Japonsku, Nemecku, vo Vietname a v USA, uviedol Ghebreyesus.

Hlavným dôvodom vyhlásenia stavu globálnej zdravotnej núdze bolo podľa WHO šírenie vírusu z Číny do iných krajín, pričom Ghebreyesus vyzdvihol reakciu tejto krajiny na vzniknutú situáciu. “Hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie nebolo to, čo sa deje v Číne, ale to, čo sa deje v iných krajinách,” povedal s tým, že WHO má najväčšie obavy z potenciálu vírusu rozšíriť sa do krajín s menej vyspelým zdravotníctvom.

“Dovoľte, aby som sa vyjadril jasne. Toto vyhlásenie (stavu núdze) nie je vyslovením nedôvery Číne. Práve naopak, WHO má aj naďalej dôveru v schopnosti Číny nákazu zvládnuť,” dodal Ghebreyesus.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok tiež deklarovala, že “neexistuje žiadny dôvod” na obmedzenie cestovania alebo obchodovania s Čínou, odkiaľ sa do viacerých ďalších štátov rozšírila nákaza spôsobená novým koronavírusom 2019-nCoV.

Podľa agentúry AFP generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prišiel s týmto vyhlásením v čase, keď už niekoľko leteckých spoločností oznámilo, že pozastavujú lety do Číny.

Celosvetovo je potvrdených 7818 prípadov nákazy novým koronavírusom, z ktorých 7736 je v Číne. Zdroj: TASR / AP

Podozriví pacienti

Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline prišli vo štvrtok dvaja Slováci, ktorí mali po návrate z Číny príznaky koronavírusu. TASR to potvrdila hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

“Splnili cestovateľskú anamnézu, čiže sa vyskytovali v oblasti, kde je vírus, a začali mať respiračné ťažkosti,” vysvetlila. Muži podľa nej prišli do žilinskej fakultnej nemocnice pred 18. hodinou. “Na recepcii povedali, že boli v Číne a majú príznaky. Sestra to vyhodnotila ako podozrenie na koronavírus. Okamžite ich uzavreli vo vstupnej miestnosti, kde boli izolovaní a neprišli do kontaktu s inými pacientmi,” povedala Záteková s tým, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline nariadil ich prevoz do Univerzitnej nemocnice Martin.

Sú izolovaní

Slováci s podozrením na koronavírus, ktorých previezli zo Žiliny do Univerzitnej nemocnice Martin (UNM), sú izolovaní v samostatnej časti Kliniky infektológie a cestovnej medicíny. Podľa Kataríny Kapustovej z úseku generálneho riaditeľa UNM boli obaja muži pracovne tri týždne v Číne, asi 1500 kilometrov od epicentra epidémie koronavírusu.

“Prileteli cez Šanghaj do Frankfurtu nad Mohanom, odkiaľ pricestovali na Slovensko autom. Počas letu pociťovali malátnosť, škrabanie na priedušnici a nechali sa už vo Frankfurte prezrieť zdravotníkom. Pretože nevykazovali závažné známky akútneho respiračného ochorenia, odporučili im cestovať domov a dať sa dovyšetrovať. Po príchode do Žiliny navštívili urgentný príjem. Odtiaľ ich, vzhľadom na cestovateľskú anamnézu, transportovali za prísnych karanténnych podmienok do UNM,” doplnila Kapustová.

Muži sú v karanténe a majú vyčlenený zdravotnícky personál, ktorý nebude ošetrovať iných pacientov. “Ich hospitalizácia je pod prísnymi karanténnymi opatreniami. Obom mužom odobrali vzorky krvi, ktoré budú transportované do špeciálnych laboratórií v Berlíne, kde ich otestujú na koronavírus. Muži aktuálne javia iba známky ľahkej virózy, nemajú horúčku a nevyžadujú si intenzívnu liečbu,” dodala Kapustová.

Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline prišli vo štvrtok 30. januára 2020 dvaja Slováci, ktorí mali po návrate z Číny príznaky koronavírusu. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová