Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Svet umenia bol plný odchodov. Zákerná choroba si ku koncu roka povolala viaceré legendy

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Do umeleckého neba odišlo tento rok niekoľko nezabudnuteľných legiend. Po sebe zanechali spomienky a dokonalé umelecké diela. Speváci, herci či hudobní skladatelia svojim originálnym a nezabudnuteľným talentom skrášľujú svet, ktorý je pre mnohých nateraz veľkou neznámou. Zaspomínajme si na umelcov, ktorí nás tento rok navždy opustili. 

 

† 18. 12. 2020 Justin Topoľský

Vo veku 69 rokov zomrel moderátor a kuchár Peter Justin Topoľský. Bojoval s niekoľkými zdravotnými problémami a ťažkosti mu spôsobil aj koronavírus. Topoľský bol známy najmä z relácie Ako chutí svet. Oplýval pozitívnou náladou a jeho náhly odchod zasiahol celý národ. Mnohé známe osobnosti reagovali na jeho smrť a pridávali spomienkové fotografie.

 

Peter Justin Topoľský. Zdroj: FB Justin Topolsky

† 14. 12. 2020 Štefan Kožka

Vo veku 66 rokov zomrel slovenský herec Štefan Kožka. Na divadelných doskách účinkoval v desiatkach inscenácií. Divákom bol známy aj vďaka viacerým televíznym a filmovým projektom. Pôsobil v bratislavskej Novej scéne. Kožka sa takisto trápil s koronavírusom. Krátkou pred smrťou natočil aj srdcervúce video, v ktorom ledva dýchal. Účinkoval v pôvodnom slovenskom muzikáli Mata Hari (2013), v komediálnej hre Figaro sem, Figaro tam (2011) a v známom muzikáli Fidlikant na streche (2007). Diváci ho mohli vidieť tiež v divadelnej kriminálnej komédii Šialené nožničky (2010), v hre Ešte jeden do partie (2010) alebo v pôvodnom slovenskom muzikáli František z Assisi (2010). Ako režisér pracoval na muzikáloch Hair (2003), Muzikálový sen (2011), Cigáni idú do neba (2012), Sláva (2013), Vyhadzovači (2013) a HairSpray (2014).

 

Štefan Kožka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

† 28. 11. 2020 Ján Kramár

Vo veku 92 rokov zomrel herec Ján Kramár, otec herca Maroša Kramára a produkčnej Jany Kramárovej. Od roku 1954 starším členom súboru na Novej scéne. Kramár kvôli zdravotným problémom skončil v nemocnici, kde naposledy vydýchol. Smutnú správu oznámil práve jeho syn Maroš Kramár. „Dnes sme sa rozlúčili s mojím milovaným tatinom. Bol to úžasný človek. Budem rád ak mu venujete tichú spomienku a zapálite sviečku na jeho pamiatku. Ďakujem!“, napísal vtedy Kramár.

 

Ján Kramár. Zdroj: FB Maros Kramar

† 15. 10. 2020 Heda Melicherová

Vo veku 88 rokov zomrela bývalá sólistka Slovenského ľudového kolektívu (SĽUK), tanečná pedagogička a dramaturgička. Preslávila sa najmä v slovenskej filmovej tvorbe. V legendárnom filme Rodná zem stvárnila hlavnú úlohu Veronky. Hlavnú ženskú rolu Marínu stvárnila aj v režisérskom debute Martina Ťapáka Balada o Vojtovej Maríne.

 

Heda Melicherová. Zdroj: RTVS

† 15. 7. 2020 Andrea Fischer

Andrea Fischer Uhríková zomrela vo veku 47 rokov. Bola slovenská speváčka, moderátorka, podnikateľka a produkčná v spoločnosti JBS Production. Spolu s manželom Ottom Weiterom účinkovala v rôznych hudobných reláciách. Zomrela nečakane doma v dôsledku prasknutej mozgovej cievky.

 

Andrea Fischer. Zdroj: FB Otto Weiter

† 31. 3. 2020 Eva Krížiková

Vo veku 85 rokov odišla herecká legenda Eva Krížiková. Svoj život obetovala umeniu, stvárnila niekoľko stoviek postáv. Vynikala nielen v divadle, ale aj vo filme. Na paškál si zobrala komediálne postavy, ale nebála sa pustiť ani do tých tragických. Jej meno bolo často spájané s temperamentom a humorom. Jej manželom bol herec a spevák František Zvarík (†87). Už pred rokmi sa herečka stiahla do ústrania, no po smrti manžela mal ísť jej zdravotný a psychický stav dole vodou. Z Bratislavy odišla do seniorcentra na Záhorie. Pred smrťou sa jej pohoršilo.

V roku 1954 sa stala členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND), kde neskôr pôsobila ako hostka. Stvárnila napríklad Kráľovnú Eleanoru z Dürrenmattovho Kráľa Jána, najstaršiu dcéru Goneril v Shakespearovom Kráľovi Learovi, Annu Pageovú vo Veselých paničkách windsorských, Adelu v Tanci nad plačom, Elenu v inscenácii Čaj u pána senátora, Dubskú vo Viťúzoch, Suplingerku v Krčme pod zeleným stromom či Abrahámku v Pokuse o lietanie. Nevyhýbala sa ani malým divadelným scénam. V Štúdiu L+S hrala po boku českého herca Bronislava Poloczeka v hre Ondreja Šulaja O pejskovi a mačičke. V roku 2001 získala Cenu Jozefa Kronera za postavu Nancy, ktorú stvárnila v hre Edwarda Albeeho Pobrežie v bratislavskom Divadle a.ha. Okrem divadla účinkovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch. Debutovala vo filme Paľa Bielika V piatok trinásteho.

 

Ale, ale, pani plukovníková. Juraj Slezáček a Eva Krížiková. Zdroj: SND / Jana Nemčoková

† 25. 2. 2020 Eva Biháryová

Vo veku 71 rokov po dlhej a ťažkej chorobe zomrela Eva Biháryová-Rózsová. V 70. rokoch bola speváčkou hlavného prúdu slovenskej populárnej hudby. Jej prvé významné vystúpenie sa uskutočnilo v roku 1967 v televíznej súťaži Zlatá kamera s piesňou Summertime. Pôsobila ako sólistka vo Vojenskom umeleckom súbore v Bratislave, účinkovala aj ako speváčka hlavného prúdu slovenskej populárnej hudby. Vystupovala na speváckej súťaži Bratislavská lýra, na speváckych festivaloch doma aj v zahraničí a v hudobných televíznych reláciách. Bola matkou hudobníka a producenta Oskara Rózsu.

 

Eva Biháryová. Zdroj: youtube

V spomienkach

Tento rok nás opustili aj ďalší velikáni: hudobný skladateľ, dirigent a pedagóg Juraj Tandler, herec Andrej Mojžiš, spisovateľ, prekladateľ a publicista Pavel Vilikovský, pedagóg, redaktor, dramatik, skladateľ, textár a organista Alojz Čobej, divadelný a televízny herec Jozef Krivička, spevák (barytón), divadelník, kabaretiér Zdeno Sychra, televízny kameraman a režisér Ladislav Šidelský, kameraman Igor Luther, herečka Eva Kristínová, divadelná herečka Anna Simková, filmový kritik Pavel Branko, dokumentarista Ľudovít Hanák, spisovateľ Jozef Pavlovič, spisovateľka Božena Bobáková, režisér, scenárista a cestovateľ Emil Fornay, kameraman Vladimír Ješina.

 

Galéria
Pavel Vilikovský. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Andrej Mojžiš. Zdroj: TASR / Pavol Funtál
Zdroj: TASR / Roman Hanc
Igor Luther. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Eva Kristínová. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Anna Simková. Zdroj: TASR / Milan Kapusta *** Local Caption *** èinohra Deò derešový ¾udové tradície divadelné predstavenie šarišský rusínsky jazyk etnikum rozvoj kultúrny život Rusíni Šarišania spolužitie prešovské DAD rusínska národnostná menšina
Pavel Branko. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Jozef Pavlovič. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: