Domáce Spoločnosť

Svet sužuje nový vírus. Na Slovensku ho zatiaľ nezaznamenali, na toto si však dajte pozor

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky odporúča pre osoby, ktoré sa nachádzajú v oblastiach zasiahnutých novým koronavírusom 2019-nCOV, aby sa vyhýbali miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat a preplneným miestam. Hygienici taktiež informoval o koronavíruse kľúčové rezorty a regionálne úrady verejného zdravotníctva SR. Koronavírus 2019-nCOV prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Podľa úradu je do včera 22. januára 448 laboratórne potvrdených prípadov a 9 úmrtí. Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA. Hygienici doposiaľ nezaznamenali ochorenia ľudí na tento typ vírusu na Slovensku.

 

V súvislosti s vírusom ÚVZ monitoruje epidemiologickú situáciu prostredníctvom Systému rýchleho varovania (EWRS). Hlavný hygienik Ján Mikas ďalej vydal usmernenie týkajúce sa ťažkého respiračného syndrómu vyvolaného novým koronavírusom určené všetkým regionálnym úradom ÚVZ a príslušným rezortom o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. Pre osoby, ktoré sa nachádzajú v zasiahnutých oblastiach, odporúčajú okrem vyhýbaniu sa trhov aj dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín.

„Štrnásť dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť), v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze,“ pokračoval Mikas. Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV, pacienta bude riešiť príslušné infektologické pracovisko, ktoré určí ďalší postup liečby. Laboratórnu diagnostiku ochorenia bude zabezpečovať Národné referenčné centrum pre chrípku zriadené pri ÚVZ SR v Bratislave.

Môže končiť smrťou

Nový koronavírus 2019-nCOV prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Vírus sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA. Čínske medicínske autority potvrdili prenos koronavírusu z človeka na človeka. Európske krajiny monitorujú epidemiologickú situáciu. Priame letecké spojenie s mestom Wuhan v Číne majú tri európske mestá – Paríž, Londýn a Rím. K 22. januáru je podľa ÚVZ 448 laboratórne potvrdených prípadov a 9 úmrtí.