Domáce Spoločnosť Top

Svet sa topí v odpade, čísla sú alarmujúce. Slovensko na tom nie je o nič lepšie

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA –  Jedinú planétu, ktorá dýcha životom ľudstvo každý rok zahlcuje miliónmi tonami plastového odpadu. Oceány a živočíchy v nich sú dôkazom, že je nutná radikálna zmena. Slovensko nie je žiadnou výnimkou. Vztýčený varovný prst visí nielen nad svetom, ale aj nad našou krajinou. Slováci ročne vyprodukujú viac ako stotisíc ton len plastového odpadu. Rezort životného prostredia o alarmujúcej situácii vie a snaží sa konať.

 

Ročne vo voľnej prírode skončí približne 100 miliónov ton plastového odpadu. Oceány zamoríme v priebehu roka ďalšími deviatimi miliónmi ton odpadu. Hrozivé čísla zverejnil Svetový fond na ochranu prírody (WWF). WWF International preto bije na poplach a spúšťa globálnu kampaň No Plastics in Nature. V nej vyzýva svetových lídrov, aby prijali úplne prvú globálnu dohodu o znížení plastového odpadu. Navrhujú, aby sa zodpovedali zo znečistenia planéty nielen štáty, ale aj samotní výrobcovia či firmy. O tom, že situácia je skutočne alarmujúca svedčí aj fakt, že globálnu petíciu už počas prvých troch týždňov podpísalo 250-tisíc ľudí.

Spôsob produkcie, využitia a zneškodnenia plastu kritizuje od základu riaditeľ WWF International Marco Lambertini. ,,Je to systém, v ktorom chýba zodpovednosť, čo vedie k stále rastúcemu znečisťovaniu životného prostredia plastmi. Čelíme globálnej hrozbe – už vieme, že plasty v prírode nie sú len škaredé, ale ohrozujú život v moriach a začíname vnímať i ohrozenie, ktoré to prináša človeku,” povedal Lambertini. Jediným východiskom ako vyjsť z tejto situácie je prevzatie zodpovednosti za svoj diel viny.

V oceánoch každý rok skončí deväť miliónov ton odpadu. Celosvetová produkcia plastového odpadu v prírode tvorí ďalších 100 miliónov ton. Zdroj: WWF

Slovensko nie je žiadnou výnimkou

Z Programu odpadového hospodárstva na roky 2016 až 2020 vyplýva, že ročne Slováci vyprodukujú 120-tisíc ton plastového odpadu. Produkcia pritom stále rastie. Z tohto čísla tvoria plastové obaly až 29 percent.

Ministerstvo životného prostredia si je vedomé alarmujúcich čísiel a snaží sa v čo najväčšej miere zmeniť aktuálnu situáciu, ktorá vládne v našej krajine. ,,Za tri roky sa podarilo veľký kus práce spraviť, no veľa práce nás ešte čaká. Asi najvýznamnejší systémový krok predstavovalo presadenie protiskládkového balíčka,” uviedol pre Glob.sk hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák. Balíček vstúpil do platnosti 1. januára.

Slováci vyprodukujú 120-tisíc ton plastového odpadu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Slováci recyklujú viac, ale nie dosť

Čísla, ktorými disponuje ministerstvo životného prostredia ukazujú na zvýšený záujmu o recykláciu odpadu. V rozmedzí rokov 2016 a 2017 stúplo množstvo vytriedeného komunálneho odpadu o takmer 11 percent. ,,Teda v roku 2015 bolo 18,3 % v roku 2017 už to bolo 29,3 %. Na druhej strane to považujeme stále za málo preto robíme ďalšie kroky,” doplnil hovorca Ferenčák.

Recyklácia na Slovensku dosiahla v roku 2017 výšku 29,3 percenta. V porovnaní s rokom 2015 stúpla o 11 percent. Zdroj: pixabay

Všade samé plasty

Jednorazový plastový príbor, plastové tašky, plastové obaly či plastové slamky. Všade kam sa pozriete, tam sú plasty. A práve preto sa rezort životného prostredia rozhodol zatočiť s týmto odpadom a vydal Program predchádzania vzniku odpadov, ktorý schválila už aj vláda. Ministerstvo životného prostredia sa zaviazalo, že do roku 2022 bude platiť oficiálny zákaz jednorazových plastových riadov, príborov či slamiek na verejných podujatiach. Všetky orgány štátnej správy budú tiež povinné používať nápoje iba vo vratných zálohovaných obaloch. Podporia tiež budovanie siete pitných fontán na verejných priestranstvách. Vypracujú aj metodiku podpory vzniku bezobalových obchodov.

Ministerstvo životného prostredia chce zakázať používanie jednorazových riadov, príborov i slamiek. Zdroj: TASR / AP

Ešte si počkáme

Napriek dlho očakávanému a s veľkým predstihom avizovanému návrhu zálohovania PET fliaš a plechoviek si naň počkáme ešte ďalší rok. Zákon o zálohovaní tohto druhu odpadu má vstúpiť do platnosti v roku 2020, s tým, že sa reálne zálohovanie spustí až v roku 2022. S otázkou, prečo tomu tak je a čo celý proces brzdí, sme sa obrátili na hovorcu ministerstva životného prostredia Tomáša Ferenčáka. ,,Ďalšie dva roky (prechodné obdobie) sú potrebné na nastavenie celého systému. Na zakúpenie a inštalovanie vratných automatov, vytvorenie logistiky, riadiaceho centra, na označenie fliaš, ktoré sú uvedené na trh na Slovensku. Dva roky sú skutočne potrebný čas na to, aby sa výrobcovia a obchodníci pripravili,” vysvetlil Ferenčák.

K zálohovaniu PET fliaš a plechoviek dôjde v roku 2022. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa