Politika Zahraničné

Svet podľa Trumpa chce, aby s Putinom dobre vychádzali

Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo americký prezident Donald Trump - Zdroj: TASR/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

HELSINKI – “Svet chce, aby sme spolu vychádzali,” vyjadril sa americký prezident Donald Trump pred stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Helsinkách. Ich krajiny majú podľa neho “úžasné možnosti” a mohli by mať “výnimočný vzťah”.

Na schôdzke vo fínskom prezidentskom paláci budú podľa neho diskutovať o obchode, armáde, raketách, nukleárnych zbraniach a Číne, vrátane ich “spoločného priateľa” Si Ťin-pchinga. Ruské zasahovanie do amerických prezidentských volieb nespomenul.

Podľa ruského prezidenta je čas vážne sa s Trumpom pozhovárať o vzťahu medzi ich mocnými národmi a celosvetových problémoch. Narozdiel od Trumpa sa však pred schôdzkou podrobnejšie nezmieňoval o témach, ktoré plánuje prebrať. Podľa agentúry AP sa tváril vážne, no pousmial sa, keď sa novinári Trumpa spýtali na ruské zasahovanie do volieb, na čo odmietol reagovať.

Stretnutie, na ktorom sú len prezidenti a tlmočníci, sa začalo o zhruba 45 minút neskôr, pretože Putin priletel do Fínska s meškaním. Summit v Helsinkách sprevádzajú viaceré protesty a demonštrácie.