Politika Spoločnosť Zahraničné

Svet musí poznať pôvod ochorenia COVID-19, vyhlásil austrálsky premiér

Austrálsky premiér Scott Morrison - Zdroj: SITA/UNTV via AP

SYDNEY – Štáty sveta musia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby zistili pôvod ochorenia COVID-19, vyhlásil v piatok na virtuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN austrálsky premiér Scott Morrison. Jeho výroky zrejme ešte viac zhoršia napätie vo vzťahoch s Čínou, napísala v sobotu tlačová agentúra Reuters.

Morrison v prejave povedal, že vyšetrovanie pôvodu nového koronavírusu minimalizuje hrozbu ďalšej pandémie. “Koronavírus priniesol nášmu svetu a ľudstvu pohromu. Musíme urobiť všetko, čo sa dá, aby sme pochopili, čo sa stalo, a to len z jediného dôvodu: aby sme zabránili, že sa to stane znovu,” povedal austrálsky premiér vo videoprejave.

“Máme jasnú povinnosť identifikovať zoonotický zdroj koronavírusu a zistiť aj to, ako sa preniesol na ľudí,” dodal Morrison. Podobné výroky povedal premiér tento rok už skôr a nasledovalo ochladenie vzťahov medzi Austráliou a Čínou.

V tom čase stál Morrison v popredí lídrov, ktorí požadovali vyšetrovanie pôvodu ochorenia COVID-19. Čína ostro odmietla tieto žiadosti a čínsky veľvyslanec v Canberre varoval, že výzvy na vyšetrovanie môžu zhoršiť obchodné vzťahy. Odvtedy Čína uvalila obchodné sankcie na Austráliu. Pozastavila napríklad časť dovozu hovädzieho mäsa.